Bóle i zwyrodnienia kręgosłupa dotykają coraz więcej osób. Na takie dolegliwości skarżą się już nie tylko osoby starsze i w średnim wieku, ale także młodzież. Siedzący tryb życia i mała ilość ruchu nie wpływają korzystnie na tę część naszego ciała. Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna jest podstawowym sposobem zapobiegania chorobom kręgosłupa, ale chcąc zachować zdrowie, warto również przyjrzeć się temu, na czym śpimy.
Czym jest poduszka anatomiczna?
Poduszki ortopedyczne oraz poduszki anatomiczne polecane są nie tylko osobom skarżącym się na bóle kręgosłupa lub zmagającym się ze zwyrodnieniami. Warto używać ich profilaktycznie, by zapobiec podobnym dolegliwościom w przyszłości. Poduszki anatomiczne dzięki swojej budowie dopasowują się do kształtu ciała i zapewniają proste ułożenie kręgosłupa podczas snu. Są elastyczne, sprężyste i nie zapadają się pod wpływem ciężaru głowy. Powoduje to, że mięśnie pleców nadmiernie się nie napinają, co umożliwia im pełen odpoczynek przez całą noc. Nowoczesne poduszki anatomiczne zwykle zrobione są z przewiewnych, oddychających i antyalergicznych materiałów. Nie gromadzi się w nich wilgoć, a w nocy nasza głowa się nie przegrzewa. Ponadto szybko schną, co ułatwia ich pranie i utrzymanie w czystości. Poduszki anatomiczne można podzielić na nieprofilowane i profilowane. Nieprofilowane wyglądem przypominają tradycyjną pościel. Różnią się od niej jednak materiałem, z którego zostały wykonane. Są przez to bardziej elastyczne i lepiej dopasowane do kształtu i ciężaru głowy oraz ramion. Wśród nich znajdziemy m.in poduszki 80×80 (patrz https://expertsnu.pl/16-poduszki-do-spania).
Poduszki profilowane charakteryzują się tym, że ich powierzchnia nie jest jednolita, ale wyraźnie dzieli się na część wklęsłą i wypukłą. Szczególnym rodzajem poduszek anatomicznych są poduszki ortopedyczne. Stosowanie ich zaleca się zwłaszcza osobom z chorobami kręgosłupa i skarżącym się na częste bóle pleców. Warto zapytać o pomoc specjalistę i dobrać poduszkę ortopedyczną wyprofilowaną w sposób, który najlepiej zniweluje nasze dolegliwości.
Jaki materac, by nie bolał kręgosłup?
Chcąc zapobiec bólom kręgosłupa, warto wybrać materac do spania, który nie jest ani za twardy, ani zbyt miękki. Powinien dopasowywać się do kształtu ciała, by dawać mu w nocy odpowiednie podparcie. Podejmując decyzję o zakupie materaca należy wziąć pod uwagę nie tylko nasz wzrost i wagę, ale także pozycję, w której najczęściej śpimy. Wybór materacy do spania jest bardzo duży. Na rynku dostępne są m.in.: materace lateksowe, piankowe, kokosowe czy sprężynowe.