W dzisiejszych czasach coraz więcej osób – zarówno dzieci, jak i dorosłych – cierpi na różnego rodzaju alergie. Aby ograniczyć kontakty z alergenami, stosujemy kosmetyki z apteki, ubrania z naturalnych materiałów i nie spożywamy pokarmów uczulających. Okazuje się jednak, że wiele alergenów czyha na nas…w naszych domach!
Spis treści
Kurz – silny alergen, obecny w naszych domach
Jedną z najczęściej uczulających substancji jest kurz. Nie oszukujmy się – nawet regularne porządki nie wyeliminują tego alergenu całkowicie z naszych domów. Można jednak znacznie ograniczyć alergiczne działanie kurzu. Jak? Zamiatanie podłogi jest nieskuteczne, ponieważ w czasie wykonywania tej czynności, drobinki kurzu wzbijają się w powietrze. O wiele lepszym rozwiązaniem jest przecieranie podłóg wilgotną ścierką, należy robić to przynajmniej raz dziennie. Ze względu na to, że o wiele łatwiej czyści się podłogę drewnianą od wykładziny dywanowej, najlepiej zdecydować się na deski lub panele, jako materiał podłogowy. Półki również warto przecierać wilgotną ściereczką. Jeśli chcemy ograniczyć osiadanie kurzu w domowych pomieszczeniach, zrezygnujmy z zasłon na rzecz żaluzji i zakupmy meble wypoczynkowe, z których można zdjąć pokrowce, by wyprać je w pralce.
Podstępne roztocza, żyjące w kurzu
Oprócz samego kurzu, który jest potężnym alergenem, trzeba też uważać na roztocza – mikroskopijnych rozmiarów pajęczaki. Aby zminimalizować ich ilość w naszym otoczeniu, należy regularnie czyścić obicia mebli, prać pokrowiec z materaca w sypialni, stosować pościel antyalergiczną oraz wymiatać kurz z trudno dostępnych miejsc, takich jak szczeliny pod meblami, czy kąty za sprzętem agd i rtv.
Wilgoć i grzyb – sprzymierzeńcy alergii
Oprócz substancji, które wywołują alergie, równie groźne są takie, które nasilają objawy już istniejącego uczulenia. Sprzymierzeńcem chorób o podłożu alergologicznym jest nadmierna wilgoć, na którą szczególnie narażeni jesteśmy w pomieszczeniach takich, jak kuchnia, czy łazienka. Aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia w tych pomieszczeniach, należy je często wietrzyć, na bieżąco wycierać wszelkie mokre plamy i stosować dodatkowe narzędzia wentylacyjne (wiatraki, okapy). Przy nadmiernej wilgoci łatwo rozwijają się grzyby, które także intensyfikują objawy alergii. Grzyby pojawiają się też w wilgotnej ziemi w doniczkach, dlatego ilość roślin ozdobnych w domu należy ograniczyć do minimum.
Substancje chemiczne, które uczulają
Wszelkie sztuczne substancje chemiczne, które znajdziemy niemal w każdym domu, również mogą stanowić źródło alergii. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, należy prać odzież w proszku antyalergicznym, a do czyszczenia zabrudzonych powierzchni najlepiej używać naturalnych substancji, wykorzystując sposoby naszych babć. Soda oczyszczona, kwasek cytrynowy i ocet poradzą sobie niemal z każdym rodzajem zabrudzeń. Planując remont domu, koniecznie zwróćmy uwagę na skład farb do malowania ścian. Najlepiej wybrać te antyalergiczne, które nie posiadają terpentyny, amoniaku i rozpuszczalników organicznych.