czerniak złośliwy diagnostyka

Alfabet chorób XXI wieku – C jak Czerniak złośliwy

Do grona chorób cywilizacyjnych na literę „C” możemy zaliczyć wiele schorzeń, dlatego należy wspomnieć o m.in.:

  • cukrzycy,
  • cyście,
  • chłoniakach i czyrakach.

Artykuł ten poświeciliśmy jednej z najczęściej występujących nowotworów złośliwych skóry – czerniakowi. Statystyki są nieubłagane, od 1980 do 2010 roku odnotowano czterokrotny wzrost liczby zachorowań.

Czym jest czerniak?

To jeden z najbardziej poważnych przypadków nowotworów skóry. Szansa na pełne wyleczenie jest duża we wczesnym etapie choroby i wynosi nawet 90-100% szans na przeżycie oraz brak nawrotów choroby pięć lat po zdiagnozowaniu choroby. Jeżeli pacjent zgłasza się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby, to jego szansa na pełne wyleczenie zmniejsza się tylko do kilkunastu procent wyleczonych przypadków. Dlatego też tak ważne jest rozpoznanie choroby, która w większości przypadków „informuje” nas o sobie już we wczesnym stadium choroby.
Czerniak to nowotwór biorący swój początek w melanocytach, czyli komórkach barwnikowych. Według najnowszych statystyk czerniak stanowi obecnie 2% wszystkich zachorowań nowotworowych – w 2010 roku odnotowano 2545 zachorowań. Czerniak najczęściej pojawia się na skórze, ale są również odmiany, które występują w gałce ocznej oraz w obrębie błon śluzowych naszego przewodu pokarmowego. Czerniak to nowotwór o bardzo wysokim stopniu złośliwości, który w dalszym etapach choroby może dawać przerzuty nie tylko do pobliskich węzłów chłonnych, ale również i do odległych naczyń limfatycznych.

Najpopularniejsze rodzaje czerniaka

czerniak przykladyCzerniak to okrojona nazwa dla choroby cechującej się ponad 40 odmianami tego groźnego nowotworu. Podczas badań lekarze wyodrębnili 60% genotypu tej choroby dzięki czemu mogą dobrać najbardziej optymalne formy terapii, której skuteczność z roku na rok rośnie. Najpopularniejsze odmiany nowotworu to między innymi:

  • czerniak szerzący,
  • czerniaki wychodzące z plam soczewicowatych,
  • czerniak guzkowy rozwijający się na skórze głowy,
  • czerniak bezbarwnikowy.

Najpopularniejsze czynniki ryzyka

Obecnie do najpopularniejszych czynników rozwoju czerniaka złośliwego można zaliczyć bardzo częste i długotrwałe przebywanie na słońcu, jasną karnację, oparzenia słoneczne oraz drażnienie znamion barwnikowych. Czerniak skóry ma również predyspozycje genetyczne, dlatego też na szczególną uwagę zasługują pacjenci, u których w rodzinie pojawiali się osoby zmagające się z tą chorobą. Według najnowszych badań pewną niewielką rolę w pojawieniu się tej choroby odrywać mogą również czynniki hormonalne.
Największą liczbę zachorowań odnotowuje się u osób od 50 do 79 roku życia i nieznacznie częściej chorują kobiety (53%). Płeć ma niewielki wpływ na zachorowalność, ponieważ w przedziale wieku 60-70, częściej na chorobę zapadają mężczyźni. Przeżywalność ciągle wzrasta, ale nadal jesteśmy w tyle za Europą – około 20% większa umieralność niż średnia dla krajów Unii Europejskiej.

Zobacz:  Alfabet chorób XXI wieku - P jak Półpasiec

Metody leczenia

Przy bardzo zaawansowanej postaci czerniaka, oprócz zabiegów chirurgicznych stosuje się również leczenie wspomagające. W zależności od stopnia choroby oraz stanu pacjenta stosuje się chemioterapię, radioterapię lub immunoterapię. Na naszym rynku dostępny jest również nowoczesny lek wemurafenib, którego działanie polega na zamykaniu drzwi do komórek nowotworowych, przez co nie mogą się one prawidłowo odżywiać i stopniowo dochodzi do ich śmierci. Terapia za pomocą leku pozwala na osiągnięcie wyleczalności na poziomie 90%.

źródła – Medonet, Onkologia.org


Was This Post Helpful:

1 votes, 4 avg. rating

Zostaw komentarz