opryszczka oczu i ust

Opryszczka oczu – o wirusie nie tylko okolic ust

Opryszczka potocznie nazywania zimnem zazwyczaj kojarzona jest z niegroźnym wirusem pojawiającym się w okolicach ust. Jednak z pozoru nieszkodliwa, może być przyczyną groźnych powikłań w tym opryszczki oka czyli wirusowego zapalenia spojówek.

Przyczyny powstawania opryszczki

Opryszczka wywoływana jest przez wirus HSV. Wirus ten bardzo łatwo się przenosi i dlatego jak wynika z badań jest nim zarażone ponad 80% ludzi. U większości pozostaje jednak uśpiony. Uaktywnia się w momencie kiedy organizm jest osłabiony z powodu choroby. Warunkami, które sprzyjają pojawieniu się opryszczki są również wielogodzinne przebywanie na słońcu, korzystanie z solarium oraz wychłodzenie organizmu. Niestety dostający się do organizmu wirus pozostaje w nim na zawsze.

Objawy opryszczki oczu

opryszczka objawyOpryszczka oka to wirusowe zapalenie spojówek spowodowane przez wirusa opryszczki pospolitej HSV 1. Występuje w postaci pęcherzyków na skórze powiek, które wypełnione są surowiczą wydzieliną. Do objawów, które mogą sygnalizować pojawienie się tego schorzenia zalicza się:

  • ból oka,
  • nadwrażliwość na światło,
  • niewyraźne widzenie,
  • zaczerwienione oczy.

Do zarażenia dochodzi w sytuacji bezpośredniego kontaktu z osobą chorą poprzez dotyk lub drogą kropelkową.

Częstym powikłaniem zapalenia spojówek wywołane wirusem HSV jest opryszczkowe zapalenie rogówki. Może ono prowadzić do owrzodzenia rogówki, jej zmętnienia, a nawet do trwałych uszkodzeń struktur oka, które mogą prowadzić do wtórnej zaćmy lub jaskry. Objawami towarzyszącymi są:

  • silne pieczenie,
  • łzawienie,
  • pogorszenie widzenia,
  • zmatowienie rogówki,
  • powstanie nierówności na jej powierzchni.

Warto wiedzieć, że zapalenie rogówki może przebiegać również bezboleśnie, co jest szczególnie niebezpieczne gdyż można wówczas nie dostrzec zmian chorobowych. W przypadku tego schorzenia niezwykle istotne jest szybkie rozpoznanie. W innym przypadku może ono doprowadzić do licznych powikłań, skutkujących nieodwracalnym uszkodzeniem wzroku lub całkowitą utrata widzenia.

Diagnostyka i leczenie

W celu zdiagnozowania opryszczkowego zapalenia oka należy udać się do okulisty, który po wykonaniu badania w lampie szczelinowej i przeprowadzeniu wywiadu rozpozna schorzenie. Zazwyczaj stosowane jest leczenie miejscowe za pomocą maści, kropli o działaniu przeciwwirusowym i przeciwzapalnym, a także antybiotyku. Podczas kuracji niezwykle istotne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Powinno się często myć ręce oraz unikać ich bezpośredniego kontaktu z oczami. Ponadto należy korzystać z oddzielnych ręczników i prać je w wysokiej temperaturze. Warto również unikać klimatyzowanych i zadymionych pomieszczeń. Lekarz może zalecić również zaprzestanie noszenia soczewek kontaktowych.

Zobacz:  Nocne poty - dolegliwość, której nie wolno lekceważyć

Od redakcji:

Artykuł przygotowany przez zespół optometrystów, odpowiedzialnych za Poradnik Optometrysty KODANO. Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się optometrysty lub okulisty.


Was This Post Helpful:

2 votes, 5 avg. rating

Komentarze

  1. Maria 4 lipca 2017 at 08:08 - Reply

    Mi lekarz przepisał maść i szybko zeszła ale bardzo często wraca do mnie ta dolegliwość i nie mam pojęcia jak raz na zawsze to wyeliminować 🙁

Zostaw komentarz