udar mózgu objawy

Alfabet chorób XXI wieku – U jak Udar mózgu

Udar mózgu to nagłe upośledzenie dopływu krwi do mózgu. Zazwyczaj (ok. 80% przypadków) jest to powodowane zakrzepowym bądź zatorowym zamknięciem światła tętnicy, która doprowadza krew do mózgu. Mamy wówczas do czynienia z udarem niedokrwiennym. Pozostałe sytuacje (ok. 20% przypadków) stanowią udary krwotoczne, których przyczyną jest wylew krwi do mózgu, następujący na skutek pęknięcia naczynia krwionośnego. Obie sytuacje powodują śmierć komórek mózgowych, co prowadzi do wystąpienia utrzymujących się objawów neurologicznych. Upośledzeniu ulegają różne funkcje organizmu, a choroba może powodować:

  • zaburzenia świadomości,
  • drętwienie w obrębie twarzy i kończyn,
  • wykrzywienie ust,
  • nieskoordynowane ruchy,
  • trudności z mówieniem,
  • zawroty i bóle głowy,
  • nudności i wymioty od strony układu pokarmowego.

Specyficznymi i stosunkowo rzadkimi odmianami udarów są udar żylny, związany z zakrzepicą w zatokach żylnych mózgu oraz udar zatokowy (lakunarny), charakteryzujący się zaburzeniem przepływu krwi w małych tętnicach.

Udar – rozpoznanie

Udar mózgowy cechuje wystąpienie nagłych, utrzymujących się przynajmniej 24 godziny symptomów neurologicznych. Warto wspomnieć, że zwiększone predyspozycje do jego wystąpienia posiadają osoby z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą. W pierwszym kontakcie z osobą, u której podejrzewamy udar warto wykonać krótki test, tzw. „twarz – kończyny górne – mowa„. Należy wówczas sprawdzić, czy poszkodowany potrafi wykonać następujące, podstawowe czynności: uśmiechnąć się, wyraźnie wymówić proste zdanie, podnieść ręce, wykonać proste polecenie. Problem z którąkolwiek z tych czynności wskazuje na konieczność wezwania pogotowia. Gdy objawy postępują także po przyjęciu pacjenta do szpitala, mamy wówczas do czynienia z udarem postępującym.

Lekarz w celu postawienia diagnozy wykonuje kilka podstawowych badań, mianowicie sprawdza ciśnienie tętnicze, tętno, oddech i zleca wykonanie badań krwi. Zadaniem neurologa jest ocena świadomości, zmysłów, koordynacji i pamięci pacjenta. Przeprowadza się również badanie EKG oraz badania obrazowe.

Udar – leczenie

Osoba chora z podejrzeniem udaru musi bezwzględnie i możliwie jak najszybciej znaleźć się w szpitalu. Podstawowe badania może zlecić lekarz pierwszego kontaktu, jednak leczeniem zajmuje się neurolog. Chorym, którzy zapadają na udar niedokrwienny podaje się kwas acetylosalicylowy oraz leki przeciwmiażdżycowe i zapobiegające tworzeniu się skrzeplin. Przez cały czas monitoruje się podstawowe parametry życiowe pacjenta, a w następnej kolejności rozpoczyna się też rehabilitację.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Komentarze

  1. zdrowie 30 grudnia 2017 at 20:08 - Reply

    ostatnio też czytałem, że kannabinoidy można stosować przy leczeniu np. udarów i innych chorób układu neurowego, bo mają działanie neuroproekcyjne,
    niestety udary często są wynikiem niewłaściwego trybu życia i jedzenia, lepiej zapobiegać niż leczyć

Zostaw komentarz