Zadbane i gładkie dłonie – sprawdzone wskazówki pielęgnacyjne

Dłonie stanowią wizytówkę człowieka, dlatego zawsze powinny być gładkie i zadbane. Niestety, wiele osób boryka się z przesuszoną, szorstką i popękaną skórą na rękach – ta część ciała jest szczególnie narażona na zanieczyszczenia, uszkodzenia oraz ekstremalne warunki pogodowe. Co zrobić, aby Twoje dłonie były odpowiednio wypielęgnowane? Skorzystaj z naszych wskazówek!

Sucha skóra na dłoniach – nieprzyjemna dolegliwość

Nasza skóra stanowi barierę ochronną pomiędzy organizmem a światem zewnętrznym. Ten organ minimalizuje utratę wody oraz zapobiega wnikaniu patogenów i alergenów. Skóra zazwyczaj jest jędrna i gładka, jednak pod wpływem pewnych czynników może stać się słaba oraz nieprzyjemna w dotyku. Charakterystyczne objawy przesuszenia skóry dłoni to:

  • podrażnienie,
  • szorstkość,
  • uczucie ściągania,
  • świąd.

Bardzo sucha skóra będzie się złuszczać – czasem delikatnie, a w ekstremalnych przypadkach zacznie schodzić warstwami, co powoduje ból oraz swędzenie.

Dlaczego skóra dłoni tak łatwo ulega przesuszeniu?

Sucha skóra na dłoniach może mieć różne podłoża. Jej najczęstszą przyczyną jest nieodpowiednia pielęgnacja. Środki zawierające laurylosiarczan sodu, czyli SLS, podrażniają naskórek i prowadzą do jego przesuszenia. Niestety, tanie mydła do rąk często mają tę substancję w swoim składzie. Wielu z nas zapomina, aby po umyciu rąk delikatnym środkiem nakładać na nie krem lub balsam nawilżający. To bardzo ważne, ponieważ skóra na rękach ulega osłabieniu przez mróz, deszcz, wiatr, słońce, spaliny, dym tytoniowy i inne substancje toksyczne.  

Organizm człowieka posiada gruczoły łojowe, które są odpowiedzialne za wydzielanie sebum, czyli naturalnej substancji natłuszczającej i nawilżającej. Czasem gruczoły nie są dość wydajne – zazwyczaj wynika to z uwarunkowań genetycznych, dlatego niektórzy ludzie o wiele częściej skarżą się na pękającą skórę na dłoniach. Nieprzyjemne uczucie suchości może być spowodowane podeszłym wiekiem, ponieważ z biegiem czasu naskórek staje się coraz słabszy, szybciej traci wodę i gorzej chroni organizm przed patogenami. Zwykła suchość rąk czasem jest mylona z chorobami, takimi jak egzema, łuszczyca, czy grzybica, dlatego stale nawracające problemy skórne należy skonsultować z dermatologiem.

Jak zabiegać suchej skórze na dłoniach? Praktyczne porady

Warto rozpocząć zabiegi pielęgnacyjne, zanim skóra na dłoniach ulegnie przesuszeniu. Dzięki temu oszczędzimy sobie nerwów oraz dyskomfortu, który towarzyszy szorstkiej i napiętej skórze. 

Osoby, które chcą w świadomy sposób dbać o swoje dłonie, powinny:

  • Aplikować peelingi złuszczające – ten zabieg ułatwia pozbywanie się martwego naskórka i pobudza proces odnowy, dzięki czemu skóra jest nawodniona i dobrze ukrwiona.
  • Nawilżać dłonie olejkiem – specjalny preparat natłuści skórę i utworzy barierę ochronną.
  • Dokładnie wycierać ręce po każdym myciu – składniki znajdujące się w wodzie kranowej wysuszają skórę.
  • Unikać kosmetyków na bazie alkoholu – takie specyfiki mogą podrażniać naskórek.
  • Stosować kąpiele ziołowe dla dłoni – napar z ziół działa nawilżająco i pozostawia uczucie odświeżenia.
  • Pić dużo wody i zdrowo się odżywiać – zbilansowana dieta i odpowiednie nawodnienie są konieczne do zachowania dobrej kondycji skóry.
Zobacz:  Przechowywanie kosmetyków – to ma znaczenie!

Czym nawilżać skórę dłoni?

Najważniejszym produktem pielęgnacyjnym dla osób borykających się z przesuszoną skórą jest nawilżający krem do rąk. Tani preparat z supermarketu raczej nie zadziała tak, jak oczekujemy. Warto zainwestować nieco większą kwotę i wybrać kosmetyk o odpowiednim składzie. Dobry krem do rąk powinien zawierać

  • Witaminy A, C i E – to naturalne antyoksydanty, które spowalniają proces starzenia się dłoni,
  • Glicerynę – glicerol doskonale zabezpiecza skórę przed utratą wody.
  • Mocznik – działa przeciwzapalnie i regenerująco, a do tego delikatnie złuszcza martwy naskórek.
  • Kwas hialuronowy – szczególnie polecany do pielęgnacji dojrzałej skóry.
  • Alantoinę lub pantenol – to składniki łagodzące, które nawilżają dłonie oraz koją świąd i ból spowodowany przez niewielkie ranki.
  • Kwas mlekowy – wraz z mleczanem sodu przywraca skórze naturalne pH.

Krem regenerujący powinien zawierać składniki nawilżające, takie jak olejek lub wosk. Jeśli na dłoniach pojawił się stan zapalny, należy sięgnąć po preparaty z ceramidami i substancjami lipidowymi, które odżywiają i odbudowują barierę hydro-lipidową skóry.

Zrób to sama! Domowe kremy i maseczki do rąk

Wieczorna pielęgnacja dłoni może stać się przyjemnym, codziennym rytuałem. Stworzenie domowego, nawilżającego balsamu do rąk jest bardzo proste. Wystarczy przygotować 3 łyżki wazeliny kosmetycznej, 3 łyżki czarnego bzu i odrobinę kwiatu nagietka. Wazelinę należy roztopić, a następnie dodać do niej pozostałe składniki. Mieszankę podgrzewa się przez 45 minut – później trzeba ją odcedzić i wystudzić. Po godzinie będzie gotowa do aplikacji. Bardzo zniszczone dłonie najlepiej okładać kompresem z mleka i mielonych nasion lnu. Lekko podgrzaną miksturę należy nałożyć na dłonie i owinąć je gazą albo bawełnianym ręcznikiem. Po kilkunastu minutach można opłukać ręce. Po takich zabiegach wrażliwa skóra stanie się dogłębnie nawilżona, a jej podrażnienia nie będą już tak bolesne. Skóra na dłoniach jest niezwykle delikatna, dlatego należy o nią dbać o każdej porze roku. Warto zawsze nosić przy sobie dobry krem nawilżający i pamiętać o tym, że nieodpowiednie preparaty myjące mogą podrażniać wrażliwą skórę. Dzięki świadomej pielęgnacji będziemy mogli cieszyć się gładkimi dłońmi przez cały czas.




Od redakcji:

Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się do lekarza internisty lub lekarza o konkretnej specjalizacji. Artykuł ma charakter informacyjny – w razie problemów ze zdrowiem nie wahaj się w podjęciu decyzji o konsultacji lekarskiej.

źródła informacji:


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz