Anoreksja to choroba bardzo trudna do wyleczenia. Choć jest schorzeniem o podłożu psychicznym, wpływa bardzo wyniszczająco na cały organizm. W wielu przypadkach prowadzi też do śmierci. Czym jest anoreksja, jakie są jej objawy i czy można ją wyleczyć?
Spis treści
Czym jest anoreksja?
Anoreksja nazywana jest też jadłowstrętem psychicznym. Choroba polega na zaburzeniach odżywiania, które opierają się na celowej, kontrolowanej i ciągłej utracie masy ciała. Osoba chora na anoreksję ma zaburzony obraz własnej osoby, wciąż wydaje się sobie za gruba i zbyt mało atrakcyjna i dąży do zrzucenia kolejnych kilogramów. Dla anorektyka nie ma limitu spadku wagi, kilogramów zawsze jest za dużo. Dieta osoby chorej na anoreksję jest systematycznie zawężana, aż zostają w niej wyłącznie owoce i warzywa. Chory dokładnie wylicza sobie porcje posiłków i ich wartość kaloryczną. Często do restrykcyjnej diety dołączane są ćwiczenia fizyczne, mające pomóc w utracie kolejnych kilogramów. Największe zagrożenie zachorowania występuje u osób pomiędzy 14 a 18 rokiem życia, czyli w okresie dojrzewania, gdy ciało ludzkie zmienia się, nabierając nowych, dojrzałych kształtów. Coraz częściej jednak odnotowuje się przypadki anoreksji u kobiet po 40 roku życia, które dopada tzw. kryzys wieku średniego.
Przyczyny anoreksji
Trudno jest jednoznacznie wskazać konkretne przyczyny występowania choroby, gdyż zwykle są one bardzo złożone. Lekarze wyodrębniają cztery główne kategorie przyczyn zachorowań na anoreksję: psychologiczne, genetyczne, predyspozycyjne i kulturowe. Najczęściej anorektycy to ludzie, cierpiący na zbyt niską samoocenę lub depresję. Ich poczucie niskiej wartości zostaje dodatkowo wzmocnione przez obecny w społeczeństwie kult szczupłego ciała. Przeważnie do anoreksji prowadzi myślenie, że aby cokolwiek osiągnąć w życiu i być człowiekiem sukcesu, trzeba mieć szczupłą sylwetkę, być osobą atrakcyjną fizycznie. Początek choroby prawie zawsze tkwi w rozpoczęciu diety odchudzającej, anorektycy nie potrafią jednak poprzestać na osiągnięciu ustalonej wagi i brną dalej w zmniejszaniu masy ciała.
Skutki choroby
Anoreksja to choroba bardzo poważna w skutkach. Poprzez permanentne niedożywienie, brak witamin i minerałów, spowolniony metabolizm i zaburzoną gospodarkę hormonalną, wyniszczeniu ulega cały organizm. Narządy wewnętrzne przestają prawidłowo funkcjonować, odporność organizmu jest znacznie upośledzona, włosy i zęby wypadają, skóra staje się cienka, przesuszona i wrażliwa na urazy, układ kostny staje się słaby i podatny na uszkodzenia. Stosunkowo wcześnie wykryta i skutecznie leczona anoreksja to szansa na przeżycie pacjenta. Niestety, aż 10% przypadków zachorowania na anoreksję kończy się śmiercią. Trzeba wiedzieć, że większość skutków choroby jest nieodwracalna i nawet, jeśli uda się wyleczyć pacjenta z anoreksji, inne problemy zdrowotne, powstałe w czasie choroby, pozostaną z pacjentem na całe życie.
Czy można się wyleczyć z anoreksji?
W leczeniu anoreksji bardzo ważna jest chęć współpracy pacjenta z lekarzem. Anoreksja wymaga leczenia psychiatrycznego, a także silnego wsparcia ze strony bliskich osoby chorej. Osoby wspierające anorektyczkę nie powinny jednak starać się pilnować ją za wszelką cenę i przeprowadzać kontroli – odniesie to skutek odwrotny od zamierzonego i sprawi, że chora będzie chować jedzenie, oszukiwać i kryć się ze swoimi problemami. Proces wychodzenia z choroby jest długotrwały i wymaga ciągłego wsparcia ze strony lekarza prowadzącego.