gęste lśniące włosy

Co zrobić, by Twoje włosy były gęste i lśniące?

Gęsta, lśniąca czupryna to marzenie wielu Polek i Polaków. Na kondycję naszych włosów wpływa wiele czynników – uwarunkowania genetyczne, dieta, stan zdrowia, a nawet zanieczyszczenia środowiska. Zadbana fryzura wcale nie musi stanowić nieosiągalnego marzenia – czasem wystarczy zmienić codzienne nawyki oraz wdrożyć odpowiednią pielęgnację. Zobacz, jak w kilku krokach poprawić wygląd swoich włosów.

Dlaczego moje włosy są zmatowione i zniszczone?

Pogorszenie kondycji włosów często budzi niepokój i złość. Cienkie i przesuszone końcówki łatwiej się łamią, a pozbawiona blasku czupryna sprawia wrażenie zaniedbanej. Najczęstsze przyczyny matowienia włosów to nieodpowiednia pielęgnacja oraz błędy stylizacyjne, takie jak:

  • częste prostowanie lub kręcenie włosów przy użyciu mocno nagrzanych urządzeń,
  • suszenie włosów pod bardzo ciepłym strumieniem powietrza,
  • nadużywanie pianek, lakierów i żeli do stylizacji,
  • silne pocieranie głowy ręcznikiem,
  • przesadne wystawianie włosów na ekspozycję słoneczną,
  • niewłaściwa dieta.

Włosy stają się słabsze w okresie jesiennym – wtedy ich kondycja jest pogorszona po lecie, gdy były narażone na wzmożone promieniowanie UV. Krótkotrwałe osłabienie oraz utrata włosów stanowi normalne zjawisko. Kiedy dni stają się coraz krótsze, organizm zaczyna wytwarzać więcej melatoniny, która jest jednym z czynników wpływających na cykl życia włosa.

Fazy życia włosa – od wzrostu po obumarcie

Cykl życia włosa składa się z czterech faz:

  • anagenu,
  • katagenu,
  • telogenu,
  • egzogenu.

Anagen trwa około 2-3 lat i stanowi aktywną fazę wzrostu włosa. W tym czasie następuje intensywny podział komórek w mieszku włosowym. W katagenie, czyli krótkiej fazie przejściowej, w korzeniu zachodzi proces przebudowy. Telogen to faza spoczynku, kiedy włos powoli obumiera. Podczas egzogenu mieszek włosowy staje się pusty – czasem wypchnięcie włosa następuje w następnej fazie anagenu.

Okresowe wypadanie włosów to normalna sytuacja związana z ich cyklem życia. Tracenie pojedynczych włosków nie powinno niepokoić. Jeśli zjawisko ulega nasileniu, należy skonsultować się ze specjalistą oraz wdrożyć środki zapobiegawcze.

Nawyki, które sprawią, że Twoje włosy odżyją i nabiorą blasku

Osoby marzące o lśniących i gęstych włosach nie muszą rezygnować z urządzeń służących do stylizacji, jednak powinny korzystać z nich dość rzadko i bardzo rozważnie. Najlepiej suszyć głowę pod chłodnym nawiewem – zimne powietrze domyka łuski włosa, co nadaje mu naturalnego blasku. Do stylizacji warto używać lokówek i prostownic z czujnikiem ciepła. Idealnie sprawdzą się urządzenia z powłoką ceramiczną i domieszką keratyny. Jedną z najbardziej zaskakujących przyczyn matowienia fryzury może być twarda woda. Kamień i osad łatwo osiadają na włosach, dlatego do mycia najlepiej używać wody filtrowanej lub przegotowanej

Jakie preparaty skutecznie odżywiają włosy?

Gęste i lśniące włosy należy regularnie myć i odżywiać. Produkty do pielęgnacji trzeba dostosować do typu włosów: normalnych, suchych, przetłuszczających się lub zniszczonych. Zdefiniowanie ich potrzeb umożliwi dobranie odpowiedniej pielęgnacji. Warto pamiętać, że o włosy należy dbać od zewnątrz i od wewnątrz – pomoże w tym odpowiednia suplementacja. 

Zobacz:  Jak przekonać się, które oko jest dominujące?

W zależności od kondycji włosa warto rozważyć zażywanie preparatów zawierających:

  • Witaminy z grupy B – w tym zbiorze znajduje się m.in. biotyna, która poprawia wygląd paznokci, skóry i włosów.
  • Selen – preparaty z selenem mogą osłabiać wypadanie włosów spowodowanie leczeniem, np. chemioterapią.
  • Cynk – ten pierwiastek warunkuje prawidłowy wzrost włosów.
  • Kwasy omega-3 i 6 oraz antyoksydanty – 6-miesięczna kuracja eksperymentalna wykazała, że kobiety przyjmujące suplementy z kwasami omega-3 i 6 oraz przeciwutleniaczami zauważyły, że ich włosy stały się zdecydowanie gęstsze.

Domowe sposoby na gęste i lśniące włosy

Suplementy i profesjonalne kosmetyki bez wątpienia poprawiają kondycję włosa. Podobne efekty przynoszą sprawdzone, domowe sposoby. Jakie produkty pomogą w uzyskaniu gęstej i lśniącej czupryny? Dobrym pomysłem jest maseczka z siemienia lnianego, która skutecznie nawilża włosy. Zagotowane ziarenka lnu w formie papki należy nałożyć na włosy i spłukać po godzinie. Ciekawą alternatywą dla takiej maseczki jest okład z surowego jajka i awokado. Mieszankę obu składników należy trzymać na głowie przez 30 minut, a następnie zmyć chłodną wodą. Warto przetestować też nabłyszczającą płukankę z octu jabłkowego lub świeżo wyciśniętego soku z cytryny.

Dieta na piękne włosy

Czy wiesz, że zrównoważona dieta rozwiąże wiele problemów z włosami, takich jak ich wypadanie oraz matowienie? Pozbawiona blasku czupryna może być objawem anemii lub awitaminozy. Kluczem do zdrowia jest odpowiednio zbilansowana dieta, która uwzględnia m.in.:

  • Białko – związek pobudza porost włosów, ponieważ ich mieszki są zbudowane głównie z keratyny, czyli białka.
  • Żelazo – niedobór tego pierwiastka powoduje niedokrwistość, stanowiącą częstą przyczynę utraty włosów.
  • Witaminę B12 – niski poziom kobalaminy może prowadzić do przedwczesnego siwienia włosów.
  • Witaminę D – brak tej witaminy powoduje zahamowanie wzrostu włosa.
  • Witaminę E – związek przyczynia się do utrzymania dobrej kondycji skóry głowy oraz odżywia i nabłyszcza włosy.
  • Witaminę A – substancja wspomaga regenerację komórek oraz umożliwia produkcję sebum, stanowiącego naturalną substancję nawilżającą.

Istnieje wiele przyczyn matowienia i wypadania włosów. Przed rozpoczęciem kuracji należy zdiagnozować źródło problemu – w inny sposób należy dbać o włosy, gdy ich słaba kondycja jest spowodowana złą stylizacją, a inaczej o fryzurę, która straciła blask na skutek niedoboru witamin lub mikroelementów. Stosowanie odpowiednich kosmetyków, zmiana nawyków pielęgnacyjnych oraz zdrowa i zróżnicowana dieta to najważniejsze czynniki wpływające na poprawę kondycji włosów.




Od redakcji:

Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się do lekarza internisty lub lekarza o konkretnej specjalizacji. Artykuł ma charakter informacyjny – w razie problemów ze zdrowiem nie wahaj się w podjęciu decyzji o konsultacji lekarskiej.

źródła informacji:

  • [1] Almohanna H.M, Ahmed A.A, Tsatalis J.P, Tosti A. The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review – Dermatology and Therapy,
  • [2] La Fonceur, Secret of Healthy Hair: Your Complete Food & Lifestyle Guide for Healthy Hair with Season Wise Diet Plans and Hair Care Recipes,
  • [3] Le Floc’h C, Cheniti A, Connétable S, Piccardi N, Vincenzi C, Tosti A. Effect of a nutritional supplement on hair loss in women – Journal of Cosmetic Dermatology,
  • [4] Makuch K, Opasińska K. Wpływ wybranych surowców kosmetycznych na właściwości kosmetyków stosowanych w kondycjonowaniu włosów – Studenckie Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie.

Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz