W różnych porach roku nasze włosy mają inne wymagania i potrzeby. Lato i zima to pory roku, w których zazwyczaj są one wystawione na działanie wielu niekorzystnych czynników – słońca, mrozu, wiatru. Jesień i wiosna to pory przejściowe podczas, których możemy wzmocnić włosy i przygotować je na cięższe pory roku. A skoro mamy październik, podpowiemy Wam jak właściwie zadbać o włosy jesienią, tak aby były gotowe do zimy.
Spis treści
Kondycja włosów po lecie
Latem włosy wystawione są na działanie słońca, często są moczone podczas kąpieli w morskiej bądź chlorowanej wodzie. Jest gorąco, wymagają więc też częstszego mycia. Jesień to dla nich chwila ulgi. Słońce nie praży już zbyt mocno a temperatura powietrza jest umiarkowana. Jeszcze nie przyszła zima – nie ma więc dużych mrozów ani nie włączamy jeszcze ogrzewania, które także wysusza skórę i włosy. Jaki zatem możemy mieć problem z włosami jesienią? Po lecie włosy mogą być przesuszone, łamliwe i skłonne do wypadania. Jesienią zaczynamy nosić apaszki i szale – może to wpływać na plątanie włosów, ich elektryzowanie oraz powstawanie kołtunów – ich rozczesanie może kosztować nas wiele włosów. Jesienią ze względu na dużą wilgotność powietrza wiele z nas zmaga się z tzw. puszeniem włosów.
Odżywiamy – odżywki, maski, oleje
Włosów nie musimy myć tak często jak latem, to pomoże utrzymać im naturalną warstwę lipidową. Częste mycie wysusza zarówno włosy jak i skórę głowy – nie róbmy tego bez potrzeby. Poza tym odżywianie! Na włosy nakładamy odżywki, maski, oleje i serum. Jeśli nie chcemy by olej nadmiernie obciążył włosy, nakładamy go przed umyciem głowy. Olejek wybieramy zależnie od rodzaju i porowatości naszych włosów (kokosowy, arganowy, migdałowy), możemy także użyć go wyłącznie na zniszczone końcówki. Po zastosowaniu oleju myjemy głowę jak zawsze. Możemy również stosować wcierki (np. z kozieradki) lub ampułki, które zniwelują wypadanie włosów. Jeżeli noszenie szalika sprawia, że później męczymy się z kołtunami, nie nośmy rozpuszczonych włosów. Podczas drogi np. na spotkanie włosy możemy związać w delikatny kucyk lub koczek, gdy ściągamy szalik rozpuszczamy włosy. Elektryzowaniu i puszeniu włosów możemy zapobiec stosując szczotki z naturalnego włosia, unikając czapek i szalików z sztucznych tkanin.
Suplementacja
Włosy wzmacniamy także od wewnątrz. Stosuj suplementy diety zawierające biotynę, aloes, i i pokrzywę oraz witaminy B, C, E. Można także wspomóc się naturalnymi ziołami – pić herbatę z pokrzywy lub skrzypu.
Właściwe odżywianie
Można powiedzieć, że to podstawa naszego zdrowia. Musi być bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Najlepiej zapoznać się z piramidą żywienia i stosować się do jej zaleceń. Należy spożywać odpowiednią ilość warzyw, owoców, unikać słodyczy, papierosów i alkoholu.
Aby cieszyć się pięknymi włosami, pełnymi zdrowia i witalności nie dbajmy o nie cały czas tak samo. Spełniajmy ich potrzeby zależnie od pory roku. Pamiętajmy także, że pielęgnacja powinna być dobrana ze względu na rodzaj włosów jakie mamy. To klucz we właściwym dobraniu kosmetyków.
Artykuł przygotowany przez https://apteka-amica.pl
po lecie muszę postawić na dobrą regeneracje. już sobie kupiłam nowy seboradin z serii regenerującej, a do tego maskę. mam nadzieję że moje suche i łamliwe włosy szybko wrócą do formy.