strach przed zastrzykiem

Alfabet chorób XXI wieku – F jak Fobia

Nasza psychika często poddawana jest sporym obciążeniom, które mogą wywołać różnego rodzaju nieprawidłowości wpływające na nasze funkcjonowanie. W tego typu sytuacjach niezwykle istotne jest, aby otoczyć chorego odpowiednią opieką i nie pozostawiać go sam na sam z problemem. Wsparcie podczas terapii jest kluczowe, jeżeli chcemy, aby zakończyła się ona powodzeniem.

Fobia – wyzwanie dla naszej psychiki

Klasycznym przykładem zaburzeń na tle psychicznym jest fobia. Zdefiniować można ją jako intensywny, często paniczny strach przed poszczególnymi zjawiskami czy procesami, które w rzeczywistości nie powinny stanowić dla chorego zagrożenia. Lęk jest zazwyczaj irracjonalny, niedający się racjonalnie wytłumaczyć. Tego typu wyolbrzymienie problemu może powstać wskutek intensywnych przeżyć czy też doznanego szoku. Jednak bezpośrednimi przyczynami wystąpienia fobii mogą okazać się również ludzie, którzy wyrządzili nam krzywdę.

Co jest przedmiotem fobii?

Najczęściej spotykane lęki dotyczą nadmiernej wysokości, zamknięcia w ciasnym pomieszczeniu (klaustrofobia) czy też licznych zwierząt, takich jak chociażby pająki (arachnofobia). Niezwykle ważne jest jednak to, że przedmiotem fobii może być praktycznie wszystko, dlatego tak ważne podczas terapii jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z chorym i otwarcie się przed lekarzem. Tylko wtedy bowiem możliwe stanie się zlokalizowanie problemu.

Strach przed … wszystkim. Niezwykłe przykłady fobii

Alektorofobia – strach przed kurczakami
Anglofobia – strach przed Anglią lub angielską kulturą
Atelofobia – strach przed niedoskonałością
Barofobia – strach przed grawitacją
Chaetofobia – strach przed włosami
Chionofobia – strach przed śniegiem
Dishabiliofobia – strach przed rozbieraniem się przed kimś
Ecclesiofobia – strach przed kościołami
Genufobia – strach przed kolanami
Heliofobia – strach przed światłem słonecznym
Ideofobia – strach przed pomysłami i kreatywnym myśleniem
Kopofobia – strach przed zmęczeniem
Lachanofobia – strach przed warzywami
Metathesiofobia – strach przed zmianami
Nostofobia – strach przed powrotem do domu, dotyczy pewnie większości mężów wracających późno z imprezy
Oenofobia – strach przed winem
Pogonofobia – strach przed brodami
Symmetrofobia – strach przed symetrią
Thaasofobia – strach przed siadaniem
Dużo więcej przykładów fobii znajdziecie na stronie Phobialist.com

Zobacz:  Druga skóra skutecznym sposobem na zmarszczki?

Jak żyć i jak leczyć?

Jak łatwo się domyślić, z fobią żyje się bardzo trudno, zwłaszcza wtedy, gdy dotyczy spraw bądź rzeczy, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Poza narastającym lękiem, choroba wywołuje również objawy fizyczne, spośród których wymienić można między innymi zawroty głowy, bóle, przyspieszenie bicie serca oraz podwyższone ciśnienie.
Leczenie fobii związane jest często ze zrozumieniem, że nie ma się czego bać. Chory poddawany jest terapii, mającej na celu oswojenie go z lękiem. Często realizowane są również zaawansowane techniki relaksacyjne.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz