badanie endoskopowe

Alfabet chorób XXI wieku – Ż jak Żylaki przełyku

Poza żylakami kończyn dolnych należy wspomnieć także o żylakach przełyku, który kończą nasz cykl Alabetu chorób XXI wieku.
Żylaki przełyku powstają na skutek chorób wątroby, w szczególności powodowane są przez jej marskość. Każda choroba wątroby może przyczynić się do nieprawidłowego obiegu krwi. Mianowicie krew sprowadzana z narządów trzewnych, ze względu na uszkodzenie wątroby musi ją ominąć, a do serca przedostaje się przez. tzw. żyły krążenia obocznego, w tym żyły przełyku. Nie są one przystosowane do transportu krwi w dużej ilości, zatem ulegają poszerzeniu, osłabieniu, stają się podatne na uszkodzenia i krwawią. Jest to przypadłość bardzo niebezpieczna, gdyż ze względu na możliwość pojawienia się krwawienia wewnętrznego może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

Żylaki przełyku – rozpoznanie

Ich obecność zostaje potwierdzona poprzez badanie endoskopowe. Lekarz tym sposobem może określić sposób zaawansowania choroby i wdrożyć odpowiednie leczenie. Niestety żylaki przełyku nie dają specyficznych objawów i nie zawsze rozpoznanie choroby następuje odpowiednio wcześnie, a dopiero w momencie wystąpienia krwawienia na skutek ich pęknięcia.

Żylaki przełyku – leczenie

Podczas badania endoskopowego stosuje się metodę zwaną skleroterapią, polegającą na wstrzyknięciu leku obkurczającego naczynia krwionośne. Powoduje to zmniejszenie bądź zamknięcie żylaków. Zabieg jest wykonywany w regularnych odstępach czasu, początkowo co kilka dni, następnie co kila tygodni, miesięcy aż do momentu całkowitej ich eliminacji.

Innym sposobem leczenia żylaków jest zakładanie, tzw. stentów – opasek wykonanych z gumowego tworzywa, których zadaniem jest wywołanie ucisku, powodującego zmniejszenie przepływu krwi.

W bardziej zaawansowanych przypadkach, stosuje się chirurgiczne poprowadzenie alternatywnego połączenia naczyniowego między żyłą wrotną, a główną, która doprowadza krew do serca.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz