nieumyte warzywa toksoplazmoza

Alfabet chorób XXI wieku – T jak Toksoplazmoza

Toksoplazmoza to choroba wywoływana przez pasożyta Toxoplasma gondii. Cysty ww. pasożyta występują u prawie wszystkich zwierząt stałocieplnych. Zakażenie odbywa się drogą pokarmową, poprzez spożycie zainfekowanej żywności, np. surowego bądź niedogotowanego mięsa czy niedokładnie umytych owoców i warzyw. Pasożyt ten bytuje głównie w glebie i w wodzie, do których dostają się odchody zwierząt, szczególnie kotów. Kiedy pasożyt już znajdzie się w organizmie człowieka, koncentruje się w jego tkankach, umiejscawiając się głównie w mięśniach, ale niejednokrotnie również w sercu, oczach czy płucach. Następnie w sprzyjającym mu środowisku, tworzy cysty.

Toksoplazmoza – rozpoznanie

Zakażenie pasożytem nie jest łatwe w rozpoznaniu, ponieważ u zdrowych osób przebieg choroby jest praktycznie niezauważalny. Ewentualne objawy są mało specyficzne i bardzo łagodne, np. ból gardła, podwyższona temperatura ciała, bóle mięśniowe, złe samopoczucie czy niewielkie powiększenie węzłów chłonnych. Jedynie w przypadku postaci ocznej, wewnątrzmacicznej i zachorowań osób z AIDS pojawiają się poważne powikłania.

Bardzo niebezpieczne jest pierwotne zakażenie w przypadku ciężarnych kobiet, bowiem pasożyt ten może spowodować wady rozwojowe płodu. W celu postawienia diagnozy wykonuje się badania serologiczne, które polegają na oznaczaniu obecności przeciwciał przeciwko białkom pasożyta. Jest to szczególnie wskazane w przypadku kobiet, które planują ciążę.

Toksoplazmoza – leczenie

Leczeniem toksoplazmozy zajmuje się specjalista chorób zakaźnych. W zasadzie nie ma skutecznego lekarstwa, które zadziałałoby przeciwko cystom pasożyta już ulokowanym w tkankach organizmu. Można przeciwdziałać jednak jego namnażaniu, zatem stosuje się antybiotykoterapię w kilku kuracjach. Najczęściej używane leki to:

  • sulfadiazyna,
  • pirymetamina,
  • spiramycyna.

Kobiety w ciąży zobligowane są do zażywania specjalnych preparatów przeciwpasożytniczych.

Warto stosować profilaktykę w zakresie toksoplazmozy, polegającą na zachowaniu podstawowych zasad higieny, w tym higieny spożywania posiłków. Ważne jest to, aby ograniczyć kontakt z bezdomnymi kotami, odgradzać od nich piaskownice, w których bawią się dzieci, dokładnie myć spożywaną żywność, a mięso poddawać odpowiedniej obróbce cieplnej.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz