spanie z otwartymi oczami

Konsekwencje spania z otwartymi oczami

Spanie z całkowicie otwartymi oczami to sytuacja znana przede wszystkim z filmów. W rzeczywistości schorzenie to polega bardziej na niedomykaniu powiek niż na ich całkowitym uniesieniu. Przyczynia się do wielu niekorzystnych konsekwencji, dlatego warto dowiedzieć się skąd bierze się problem spania z otwartymi oczami, jakie dokładnie są tego skutki oraz jak można leczyć to schorzenie lub mu zapobiegać.

Spanie z otwartymi oczami – skąd to się bierze?

Problem z otwartymi oczami w trakcie snu deklaruje aż 20% populacji. Choć nie jest to jeszcze przypadłość dostatecznie zbadana przez naukowców, przyczyn upatruje się w uwarunkowaniach genetycznych oraz nieodpowiednim funkcjonowaniu nerwów i mięśni twarzy, które utrudniają domknięcie powiek do końca. Czasami schorzenie to powodowane jest także przez zmiany skóry wokół oczu, wywołane na przykład nieudaną operacją plastyczną czy zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej.

Dlaczego spanie z otwartymi oczami jest niebezpieczne?

Powieki odgrywają bardzo ważną rolę w całym układzie wzrokowym. Stanowią niejako barierę chroniącą oczy przed uszkodzeniami mechanicznymi (np. dostaniem się do oka ciała obcego) oraz wysychaniem. W trakcie snu zanika zdolność mrugania, więc niezwykle ważne jest, aby to powieki stale nawilżały oczy, zabezpieczając przed dużym dyskomfortem o poranku, a ostatecznie także różnego rodzaju infekcjami. Powieki ograniczają również przedostawanie się do oczu typowych bodźców zewnętrznych – światła i ruchu, co umożliwia spokojny, głęboki sen, a ostatecznie prawidłową regenerację organizmu.

Niekorzystne skutki spania z otwartymi oczami

Spanie z otwartymi oczami, jak każde schorzenie, wywołuje szereg niekorzystnych objawów. W tym przypadku najczęściej jest to:

  • płytki sen i łatwe wybudzenie,
  • podrażnione, czerwone oczy,
  • pieczenie i suchość oczu,
  • wrażliwość na światło,
  • pogorszona jakość widzenia – zamazany obraz.
Zobacz:  Stożek rogówki - o chorobie deformującej rogówkę

Kiedy sen z otwartymi oczami trwa długo, może dawać poważniejsze objawy – stany zapalne oczu, owrzodzenia, a nawet blizny, zarówno na powiekach, jak i rogówce.

Jak leczyć spanie z otwartymi oczami?

Problem w przypadku snu z otwartymi oczami polega na tym, że chorujący – o ile nie występują u niego uciążliwe objawy wyraźnie sygnalizujące stan chorobowy – nie zdaje sobie sprawy z występowania schorzenia. W takiej sytuacji – kiedy żadne stany zapalne ani dyskomfort nie dają o sobie znać – warto działać profilaktycznie: stosować nawilżające krople lub maści do oczu oraz nawilżacz powietrza w sypialni. Jeśli to za mało, pozostaje wizyta u lekarza, który może zalecić dwa sposoby leczenia. Jeden, mniej drastyczny, to specjalne taśmy chirurgiczne, które przed snem umieszcza się na górnych powiekach i w ten sposób wymusza się ich zamknięcie. Drugi to operacja chirurgiczna, rezerwowana dla naprawdę trudnych przypadków. W jej trakcie wprowadza się do delikatnie naciętej powieki implant, który działa niczym mały ciężarek. Oczywiście po takim zabiegu konieczne jest stosowanie maści z antybiotykiem, która wspomaga prawidłowe gojenie się powiek. W procesie regeneracji można spodziewać się opuchlizny, siniaków, zaczerwienienia.


Od redakcji:

Artykuł przygotowany przez zespół optometrystów, odpowiedzialnych za Poradnik Optometrysty KODANO. Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się optometrysty lub okulisty.

źródła informacji:


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz