Masz za sobą 40. urodziny? Zauważasz trudności w dostrzeganiu małych literek, tym bardziej po zmroku? Bardzo możliwe, że jesteś prezbiopem. A do korekcji prezbiopii polecane są właśnie szkła progresywne. Czym się charakteryzują? Jak działają? Czy są drogie?
Spis treści
Prezbiopia – co to takiego?
Pogorszenie jakości widzenia wraz z wiekiem jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Nie oznacza to jednak, że masz się temu poddać i przyzwyczaić do życia z zamazanym obrazem. Tym bardziej, że obecnie na rynku z łatwością można znaleźć rozwiązania optyczne skutecznie korygujące takie wady wzroku, jak prezbiopia. I to takie, z którymi będzie czuć się komfortowo i wyglądać rewelacyjnie. Mowa tutaj przede wszystkim o okularach korekcyjnych wzbogaconych w soczewki progresywne.
Jednak zanim przejdziemy do charakteryzowania soczewek progresywnych, napiszmy kilka słów o prezbiopii. Co to takiego? To całkowicie naturalny, fizjologicznie uzasadniony proces, w trakcie którego ludzie po czterdziestym roku życia zaczynają odczuwać pogorszoną jakość widzenia. Spowodowane jest to utratą elastyczności siatkówek ocznych i osłabionych zdolności akomodacyjnych oczu, czyli nastawieniu wzroku tak, by widziany obraz był ostry i wyraźny niezależnie od odległości. Prezbiopia zaczyna się po 40. roku życia i punkt kulminacyjny może osiągnąć już około 60. roku życia. Niestety, nie istnieją żadne sposoby pozwalające uniknąć starczowzroczności (inne określenie dla prezbiopii). Można ją tylko odpowiednio korygować. I do tego właśnie służą szkła i soczewki progresywne.
Czym są soczewki progresywne w okularach korekcyjnych?
Szkła progresywne określa się mianem jednych z najbardziej zaawansowanych technologicznie szkieł dostępnych na rynku. Jeszcze 60 lat temu wydawały się totalną rewolucją, a teraz? Dostępne w każdym salonie optycznym poprawiają jakość i komfort życia coraz większej ilości osób borykających się z prezbiopią. Wyglądają dokładnie tak samo, jak wszystkie szkła okularowe, jakie znasz, z tym, że – dzięki kilku obszarom widzenia – zapewniają wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i dali. Umożliwiają więc wygodne czytanie, oglądanie telewizji czy prowadzenie samochodu. Jednym słowem, soczewki progresywne podarowują jedną parę okularów odpowiednią do każdej życiowej sytuacji. Tym bardziej, że producenci umożliwiają pełne dopasowanie szkieł do potrzeb i predyspozycji klienta, nawet tych najbardziej nietypowych.
Szkła progresywne różnią się między sobą:
- szerokością kanału widzenia – szerokie dedykowane są przede wszystkim osobom często korzystającym z komputera; przy standardowych wymaganiach wystarczą szkła o wąskim kanale widzenia.
- wielkością zniekształceń bocznych – im większe, tym większe mogą być problemy w zerkaniu na boki. Dobra wiadomość jest taka, że najnowsze konstrukcje okularowe, tzw. „free form” charakteryzują się bardzo zminimalizowanymi zniekształceniami bocznymi.
- charakterem wady wzroku – z innych szkieł progresywnych skorzysta osoba borykająca się dodatkowo z krótkowzrocznością, z innych dalekowidz, a z jeszcze innych astygmatyk.
Oczywiście obecnie oferty producentów są tak rozbudowane, że w ich asortymencie znaleźć można szkła progresywne stworzone np. z myślą o kierowcach, a nawet osobach, które patrząc w bok skręcają całą głowę, nie tylko oczy. Okulary progresywne posiadają cztery rodzaje konstrukcji – Optimal, Perfect, Individual i Drive – które szerzej opisano na stronie https://kodano.pl/poradnik/okulary-progresywne-dwuogniskowe.html.
W soczewkach progresywnych widzi się odrobinę inaczej niż w jedno- i dwuogniskowych, dlatego w ich przypadku tym ważniejsze jest przyzwyczajenie. Potrzeba na to najczęściej kilkunastu minut. Dodatkowo osoba korzystająca z soczewek progresywnych musi wyrobić w sobie kilka nawyków:
- częstszego poruszania głową – aby uchwycić ostrość na danej odległości,
- lekkiego unoszenia głowy ku górze w momencie czytania,
- obracania całej głowy w kierunku patrzenia, nie tylko kącika oka,
- wzmożonej ostrożności przy wysiadaniu z autobusu i schodzeniu po schodach.
Soczewki progresywne w okularach korekcyjnych – czy warto?
Zalety szkieł progresywnych:
- zastępują kilka par okularów – duży komfort codziennego funkcjonowania,
- szeroki wybór szkieł oraz oprawek – perfekcyjne dopasowanie do indywidualnych potrzeb oraz modny, młodzieńczy wygląd,
- szeroki zakres mocy optycznych,
- płynna i niezauważalna zmiana mocy szkieł – brak efektu „skoku obrazu”.
Wady szkieł progresywnych:
- węższy obraz, dokuczliwy szczególnie u osób wykonujących pracę biurową i spędzających dużą ilość czasu przed ekranem komputera,
- trudny do określenia czas adaptacji – zazwyczaj jest to kilkanaście minut, ale zdarzają się sytuacje, kiedy potrzeba kilku godzin lub dni, by przyzwyczaić się do nowego rodzaju szkieł.
Szkła progresywne – dla kogo?
Szkła progresywne polecane są przede wszystkim osobom, które:
- ukończyły 40. rok życia i zaczynają borykać się z prezbiopią,
- poszukują jednych okularów do wszystkiego, z którymi nie będą musiały się rozstawać,
- w pracy i poza nią często patrzą na przedmioty zlokalizowane w różnych odległościach,
- chcą wyglądać modnie i młodo – nawet w przypadku dojrzałego wieku i starczych problemów ze wzrokiem.
Szkła progresywne – czy są drogie?
Szkła progresywne w ostatnich latach stały się bardzo popularne. To spowodowało obniżenie ich ceny. Ta spadkowa tendencja utrzymuje się, tym bardziej, że producenci często organizują różnego rodzaju rabaty i promocje. Okularowe soczewki progresywne jednak nadal są dość drogie, choćby w porównaniu do szkieł innego typu. Na cenę ma wpływ także obecność dodatkowych powłok – antyrefleksyjnej, BlueBlocker itp. i w zasadzie nie da się jej jednoznacznie określić – różni się bardzo w zależności od marki i konkretnego salonu optycznego.
Od redakcji:
Artykuł przygotowany przez zespół optometrystów, odpowiedzialnych za Poradnik Optometrysty KODANO. Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się optometrysty lub okulisty.
- [1] Progressive lenses: No-line multifocals for a younger you – AllAboutVision.com
- [2] Szkła progresywne – Medonet.pl
- [3] Co to jest prezbiopia? – CooperVision.pl