Każdy z nas ma w domu szereg kosmetyków do pielęgnacji ciała, włosów lub do makijażu. Nie zawsze jesteśmy wstanie zużyć je maksymalnie szybko, przez co po krótkim czasie ulegają zepsuciu. Winę za taki stan rzeczy często ponosi ich złe przechowywanie. Jakie kosmetyki można przechowywać w łazience, a na jakie lepiej znaleźć miejsce w lodówce? Z artykułu dowiesz się, jak odpowiednio przechowywać poszczególne rodzaje kosmetyków w domu.
Kosmetyki, podobnie jak produkty żywnościowe, tracą swoją przydatność do zużycia. Aby przedłużyć ich żywotność (szczególnie kremów do twarzy, podkładów w kremie, cieni do powiek, a zwłaszcza kosmetyków na bazie składników naturalnych) konieczne jest właściwe ich przechowywanie. Nie wystarczy dopilnować, by po użyciu kosmetyku odpowiednio zamknąć opakowanie! Ważna jest również temperatura w jakiej przechowywane są kosmetyki oraz to, czy miejsce jest nasłonecznione, czy nie. Czynnikami, jakie mają wpływ na tracenie przez kosmetyki swoich właściwości, są m.in. nadmierne światło, wysoka temperatura oraz bakterie, dlatego istnieje tylko kilka miejsc, w których warto znaleźć miejsce na swoje kosmetyki.
Spis treści
Niekoniecznie w łazience
Łazienka, choć jest miejscem kojarzącym się z domowym SPA, w którym wykonujemy wszelkiego rodzaju rytuały pielęgnacyjne oraz codzienny makijaż, wcale nie jest odpowiednim miejscem do przechowywania kosmetyków. Zmieniająca się temperatura, wilgoć, a w okresie grzewczym suchość – wszytko to sprzyja rozwojowi bakterii. Oczywiście mimo to trzymamy nasze pielęgnacyjne skarby w łazience, gdyż tam najłatwiej po nie sięgnąć – wszystko jest pod ręką. Niestety produkty do makijażu w łazience szybciej wysychają. Co więcej, rozwijają się w nich bakterie, a nasze ukochane szminki zamiast trzymać się na ustach szybciej miękną i rozpuszczają się. Co zaś tyczy się balsamów oraz kremów do ciała, to również ten rodzaj kosmetyków ze względu na panujące w łazience warunki traci na właściwościach odżywczych. Większość z nich ma w swoim składzie witaminę C, retinol oraz inne kwasy i substancje aktywne, które muszą być przechowywane w temperaturze mniejszej niż 20°C.
Jedynymi kosmetykami, które mogą bezpiecznie pozostać w łazience, są produkty do mycia twarzy (gdyż aby je użyć potrzebujesz wody) oraz balsam do ciała. Te ostatni może pozostać w łazience, jeśli używasz go bezpośrednio po kąpieli. Jeśli nie masz wyrobionego takiego nawyku, wówczas on także powinien zostać usunięty z Twojej łazienki.
Lodówka – zaspokojenie głodu i… piękna
Na szczęście my kobiety mamy sposób na wszystko i potrafimy wykorzystać to, co mamy pod ręką od zawsze – czyli lodówkę, która wcale nie musi stanowić wyłącznie miejsca do przechowywania żywności!
Na lakiery do paznokci powinnaś znaleźć miejsce w dolnej części lodówki, najlepiej w szufladzie. Postaraj się nie trzymać ich w towarzystwie wędlin, mięs czy ryb. Lepszym kompanem będą owoce i warzywa 😉 Pamiętaj, że każdy lakier posiada w swoim składzie rozpuszczalnik, który wyparowuje, tym samym powodując zagęszczenie produktu. Najlepiej tuż po wyjęciu z lodówki ogrzać go nieco w dłoniach. Dzięki temu prostemu trikowi unikniesz rozwarstwień po pomalowaniu.
Podobnie rzecz ma się z wszelkiego rodzaju błyszczykami lub szminkami – one również nie lubią wysokich temperatur. Boczna ściana lodówki powinna stanowić optymalne miejsce do ich przechowywania. Narażając szminkę na kontakt z bardzo wysoką temperaturą ryzykujesz nie tylko tym, że straci ona swoje właściwości koloryzujące, ale przede wszystkim pozwolisz, aby rozwijały się na niej bakterie.
W lodówce możesz, a nawet powinnaś przechowywać również tusze do rzęs – szczególnie wersje wodoodporne. Bez lodówki na pewno nie obędą się kosmetyki na bazie składników naturalnych, które nie posiadają w swoim składzie parabenów. Na tego rodzaju produkty chłód wpływa jak naturalny konserwant.
Pachnąca lodówka? Nie, to tylko perfumy!
Owszem! Perfumy (nawet te w najcudowniejszych flakonach świata) również powinny znaleźć się w lodówce. Przechowując perfumy właśnie w tym miejscu na dłużej zachowasz ich świeżość. Zapach będzie intensywny i nie ulegnie zmianie!
Kosmetyki dobrze zorganizowane
Jeżeli chcesz zrezygnować z przechowywania kosmetyków w łazience, ale niekoniecznie masz ochotę zyskać nowych lokatorów w lodówce, pomyśl o alternatywnym miejscu. Toaletka w sypialni będzie idealnym rozwiązaniem, szczególnie jeśli posiada wiele szuflad i przegródek. Jeśli jej nie posiadasz, zawsze możesz zakupić specjalny kuferek lub kosmetyczkę do przechowywania kolorowych kosmetyków.
Powinnaś zwrócić także uwagę na to, w jaki sposób przechowujesz aplikatory, takie jak pędzle lub gąbki. Z racji tego, że mają one każdego dnia kontakt z Twoją twarzą, powinny być zawsze czyste i gotowe do użycia. W tym przypadku najlepiej umieścić pędzle w kubeczku lub w pojemniczku, w którym nie będą się stykały z niczym innym.
Jak przechowywać kosmetyki – podsumowanie
Pamiętaj, że od tego, w jaki sposób przechowujesz poszczególne kosmetyki zależy ich jakość oraz żywotność. Najważniejsze jest, by zastosować się do kilku wskazówek:
- Staraj się przez zakupem sprawdzać datę ważności kosmetyków! Sprawdzaj również regularnie, czy któryś z wcześniej zakupionych nie stracił już swojej ważności. To bardzo ważne, gdyż stosując stare kremy lub podkład narażasz się na podrażnienia skóry.
- Przechowuj kosmetyki we właściwy sposób i w miejscu najlepiej do tego dostosowanym, czyli chłodnym i zacienionym. Najlepszy sposobem na przechowywanie większości kosmetyków jest lodówka, która sprawdza się zarówno dla lakierów do paznokci, kremów oraz perfum. Unikaj natomiast przechowywania kosmetyków w łazience. Jest to miejsce, w którym panuje wilgoć sprzyjająca rozwojowi bakterii.
- Pamiętaj, aby po każdym użyciu kremu lub innego kosmetyku szczelnie go zamknąć! Dzięki temu nie dostaną się do niego bakterie i mikroorganizmy.
- Zawsze przechowuj osobno kosmetyki i akcesoria. To właśnie aplikatory gromadzą największe ilości bakterii.
- Jeśli chcesz ograniczyć ilość gromadzonych bakterii na pędzlach i gąbkach koniecznie co najmniej raz na 2-3 tygodnie zrób im kąpiel. Wystarczy, że użyjesz do tego ciepłej wody i mydła. Przemyśl również zmianę gąbki na szpatułkę. Dzięki niej unikniesz przedostania się bakterii do kremu lub podkładu i zawsze po użyciu możesz ją łatwo przemyć.
Autorką artykułu jest Agnieszka Możejko, redaktorka bloga łazienkaplus i pasjonatka pięknych przestrzeni.