marskość wątroby alkohol

Alfabet chorób XXI wieku – M jak Marskość wątroby

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Przekształca ona groźne substancje i toksyny w nieszkodliwe związki, oczyszcza krew czy też kontroluje wzrost komórek. Jednak jej stan u wielu osób pozostawia wiele do życzenia. Jednym z najpoważniejszych schorzeń tego narządu jest marskość wątroby. To choroba nieodwracalna. Odpowiednimi działaniami można jednak spowolnić jej postęp.

Alfabet chorób – marskość wątroby

Podstawową przyczyną zwłóknienia narządu jest nadużywanie alkoholu. Nie jest to jednak jedyny czynnik wywołujący to schorzenie. Równie często jest ono spowodowane zakażeniem wirusowym zapaleniem wątroby typu C, przewlekłym zapaleniem miąższu wątroby, a także uszkodzeniami mechanicznymi, których konsekwencją jest właśnie zwłóknienie narządu. Marskość powodować może również WZW typu B, choć zdarza się to rzadko. Na swoją wątrobę powinny szczególnie uważać osoby cierpiące na zaawansowaną niewydolność prawej komory serca. Wówczas następuje bowiem zastój krwi w dolnych partiach ciała, co wywoływać może zwłóknienie narządu.

Przyczynę dolegliwości w niektórych przypadkach stanowią także niektóre schorzenia genetyczne, takie jak choroba Wilsona czy też zamknięcie przewodów żółciowych, przez co nadmierna ilość żółci uszkadza miąższ narządu. Za rozwój choroby odpowiedzialne może być również tak zwane stłuszczenie wątroby. Występuje ono głównie u osób borykających się z otyłością, cukrzycą czy też chorobą wieńcową. Wątrobę uszkodzić mogą nawet nasze własne przeciwciała. Nie znamy jednak dokładnej przyczyny, czemu tak się dzieje.

Jak rozpoznawać i leczyć marskość wątroby

Początkowa faza schorzenia przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Dopiero na skutek znacznego upośledzenia wątroby wystąpić mogą takie dolegliwości jak:

  • zmęczenie,
  • brak apetytu,
  • spadek wagi,
  • bóle brzucha.

Na dalszym etapie rozwoju choroby dojść może do:

  • wodobrzusza,
  • zwiększenia rozmiarów śledziony,
  • zmniejszenia jąder oraz jajników.

Mężczyźni borykają się również z przerostem sutków.

Zobacz:  Alfabet chorób XXI wieku - Ż jak Żylaki kończyn dolnych

Chorobę diagnozuje się na podstawie testów wątrobowych. W identyfikacji schorzenia pomocne są również USG, rezonans magnetyczny, a w dalszym etapie także biopsja narządu. Rodzaj terapii ustala się na podstawie przyczyn marskości wątroby oraz tego, w jakim stanie się ona znajduje. Odpowiednie farmaceutyki pomagają spowolnić postęp choroby. Należy jednak pamiętać o tym, aby stosować jedynie lekarstwa przepisane przez lekarza i w dawkach przez niego ustalonych. W przeciwnym razie możemy jeszcze bardzie zaszkodzić naszej wątrobie.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz