dyskopatia ból kręgosłupa

Alfabet chorób XXI wieku – D jak dyskopatia

W jednym z wcześniejszym artykułów opisywaliśmy daltonizm jako jedną z najczęściej występujących wad wzroku. Wybierając chorobę na D przyjrzeliśmy się zwyrodnieniom i chorobom kręgosłupa, które przy siedzącym trybie życia są coraz bardziej powszechne. Mowa o dyskopatii.

Dysk, inaczej krążek międzykręgowy, pełni niezwykle istotną funkcję w naszym organizmie. Jest integralną częścią kręgosłupa, zapewniającą mu stabilność oraz mobilność. To dzięki niemu możemy się schylać, obracać czy prostować. Niezwykle ważne jest również to, że pełni on również funkcję amortyzacyjną.

Jego znaczenie jest dla nas kluczowe, dlatego wszelkie schorzenia związane z niewłaściwą pracą dysku są bardzo groźne dla prawidłowego funkcjonowania kręgosłupa oraz całego organizmu. Jednym ze schorzeń jest dyskopatia.

Przyczyny powstawania dyskopatii

Związana jest ona z opuchnięciem bądź uwypukleniem jądra dysku. Jest to płyn, który umożliwia narządowi prawidłową pracę. Jego deformacja sprawia, że odczuwamy ból pleców, zlokalizowany w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. W kolejnych etapach ból odczuwany jest również w okolicach biodra oraz nogi. Dochodzi do usztywnienia kręgosłupa, która może być przyczyną choroby zwyrodnieniowej.

Końcowy etap omawianej dolegliwości związany jest z zaburzeniami czucia we wszystkich kończynach oraz niewłaściwą pracą zwieraczy pęcherza i odbytu. Choroba w skrajnych przypadkach przebiega niezwykle szybko, toteż wszelkie wymienione objawy mogą pojawić się w bardzo krótkich odstępach czasu.

Kolejny rodzaj dyskopatii to ta zlokalizowana w okolicach odcinka szyjnego, a do jej głównych objawów należą ostry ból w okolicach łopatki lub barku, a także drętwienie dłoni.

Wykrycie i leczenie

dyskopatia ćwiczeniaDiagnoza dyskopatii przeprowadzana jest z wykorzystaniem wielu zaawansowanych technik i przyrządów, które umożliwiają dokładne przeanalizowanie budowy i pracy kręgosłupa. Mowa tu między innymi o rezonansie magnetycznym czy chociażby badaniu radiologicznym.

Niezwykle istotne jest to, aby w przypadku wystąpienia choroby, natychmiast przystąpić do właściwej terapii. Opiera się ona w głównej mierze na seriach ćwiczeń kręgosłupa, wchodzących w skład leczenia rehabilitacyjnego. Bardzo często wykorzystywany jest także fizjoterapeuta.

Zobacz:  Alfabet chorób XXI wieku - P jak Półpasiec

W celu złagodzenia wynikającego z dyskopatii bólu, stosuje się środki farmakologiczne. W zaawansowanych stadiach wymagana może być operacja chirurgiczna.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz