Koniec roku się zbliża wielkimi krokami, a z nim i Sylwester, dzień którego punktem kulminacyjnym jest pokaz fajerwerków. Wielu z nas zbyt swobodnie podchodzi do materiałów pirotechnicznych, sądząc że nic nie może się im stać. Tymczasem każdy z nas jest narażony na ryzyko niekontrolowanej eksplozji, poparzenia czy wpływu środków chemicznych na nasz organizm – na skórę i drogi oddechowe.
Oczy to organ, szczególnie podatny na obrażenia, powstałe także w trakcie pokazu fajerwerków. Szacuje się, że aż w 19% wypadków głównymi miejscami obrażeń są właśnie nasze oczy – patrz link. Obrażenia mogą być niewielkie, od podrażnienia siatkówki po trwałe uszkodzenie oka, skutkujące niekiedy całkowitą utratą wzroku. Powstają one nie tylko na skutek własnoręcznego „odpalania” materiałów pirotechnicznych, ale również obserwowaniu wizualnych efektów ze zbyt bliskiej odległości.
Co należy zrobić, aby uchronić się przed szkodliwym ich wpływem na nasze oczy?
- Jeżeli własnoręcznie odpalasz petardy, to koniecznie załóż odpowiednie okulary ochronne. Zabezpieczysz oczy przed iskrami i odłamkami.
- Chroń dzieci przed petardami, dotyczy to nawet zimnych ogni, które palą się w wysokiej temperaturze.
- Środki chemiczne w składzie materiałów pirotechnicznych mogą podrażniać oczy, dlatego zaleca się dokładne umycie rąk po każdym ich użyciu.
- Jeżeli uczestniczysz w większym pokazie fajerwerków koniecznie stań w większej odległości (minimum 50 metrów) i postępuj zgodnie z zaleceniami organizatora imprezy.
- Jeżeli już Twoje oczy ulegną uszkodzeniu, nie trzyj ich, nie używaj maści i lekarstw rozrzedzających krew (aspiryna). Jak najszybciej zgłoś się do lekarza.