wydzielina oczna

Czy wydzielina z oczu jest potencjalnie niebezpieczna?

Naturalną wydzieliną wytwarzaną przez oczy są łzy, które odgrywają niebagatelne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku – nawilżają, oczyszczają i zabezpieczają przed zarazkami powierzchnię spojówki oraz rogówki. W niektórych przypadkach – zwłaszcza po nocnym wypoczynku – w kącikach oczu pojawia się niewielka ilość wydzieliny złożonej ze śluzu, ropy, komórek skóry i innych pojawiających się zanieczyszczeń. Jej gromadzenie się w oku jest uwarunkowane brakiem mrugania, które standardowo odpowiada za odprowadzanie nadmiaru wydzieliny. Niewielka i naturalna wydzielina z oczu nie powinna wzbudzać niepokoju, gdyż jest oznaką prawidłowego procesu zachodzącego w narządzie wzroku. Jeśli jednak pojawia się wysięk zapalny, a dodatkowo wydzielinie towarzyszy ból, pieczenie, niewyraźne widzenie i nadwrażliwość na światło, najprawdopodobniej oznacza to stan zapalny oka, którego nie można lekceważyć.

Rodzaje i charakter pojawiającej się wydzieliny ocznej

żółta wydzielina z okaNieprawidłowa wydzielina z oczu, która znamionuje stan zapalny najczęściej charakteryzuje się nadmierną ilością płynu oraz zmienioną konsystencją i barwą. Najczęściej pojawia się w kącikach oczu, a jej niepokojące typy to:

 • wydzielina o żółtym zabarwieniu, czyli wydzielina ropna, która najczęściej towarzyszy zakażeniom bakteryjnym,
 • wydzielina o barwie biało – żółtej, czyli wydzielina śluzowo – ropna, która zazwyczaj pojawia się przy łagodnych zakażeniach bakteryjnych lub chlamydiowych,
 • wydzielina o barwie białej, czyli wydzielina śluzowa, która jest objawem tak zwanego suchego oka,
 • wydzielina przezroczysta, czyli wydzielina wodnista, która w większości przypadków towarzyszy zakażeniom wirusowym bądź toksykologicznym.

Każda z wymienionych wydzielin przybiera postać patologiczną i może doprowadzić do sklejenia rzęs, a nawet zlepienia powiek. Żaden z przypadków jej występowania nie powinien być lekceważony, gdyż może znamionować groźne choroby oczu.

Najczęstsze przyczyny pojawienia się wydzieliny ocznej

Każda wydzielina z oczu ma swoje przyczyny, a jej najczęstszym powodem jest pojawienie się stanu zapalnego. Do głównych schorzeń oczu, którym towarzyszy nadmierna wydzielina zalicza się:

 1. Zapalenie spojówek – w tym przypadku pojawia się wydzielina o białej, żółtej lub zielonkawej barwie (najczęściej wzdłuż linii rzęs), której towarzyszy ból i swędzenie oka; zapalenie spojówki może być wywołane przez czynniki wirusowe, bakteryjne lub alergiczne.
 2. Zapalenie powiek – to schorzenie objawia się występowaniem żółtej lub zielonej wydzieliny, która występując w nadmiarze może doprowadzić do sklejania powiek i uczucia dyskomfortu. Przewlekłe zapalenie powiek o podłożu gronkowcowym lub łojotokowym objawia się występowaniem łusek twardych (w przypadku gronkowcowego zapalenia brzegów powiek) lub miękkich (w przypadku łojotokowego zapalenia brzegów powiek) na brzegach powiek i rzęskach. Więcej informacji o diagnostyce, objawach i leczeniu tego schorzenia w artykule Zapalenie brzegów powiek.
 3. Suche oczy – schorzenie to jest wywołane niedostateczną produkcją łez, co może doprowadzić do dysfunkcji gruczołów łzowych; chorobie towarzyszy wodnista wydzielina oraz zaczerwienienie, podrażnienie i pieczenie oczu.
 4. Zapalenie woreczka łzowego – schorzenie to związane jest z niedrożnością przewodu nosowo – łzowego i objawia się bólem oraz zaczerwienieniem oka, zaburzeniami widzenia oraz pojawieniem się wydzieliny o lepkiej konsystencji.
 5. Owrzodzenie rogówki – ten rodzaj schorzenia ocznego może pojawić się na skutek urazu bądź zaniedbanych infekcji oka; w tym przypadku gęstej wydzielinie ocznej towarzyszy ból, zaczerwienie oraz silny obrzęk powiek.
Zobacz:  Poznaj nowy rodzaj kleju zasklepiającego, który może zrewolucjonizować podejście do leczenia ran!

Inne sytuacje mogące powodować występowanie nieprawidłowej wydzieliny z oczu to jęczmień, uraz mechaniczny oka, opryszczka oka oraz zapalenie rogówki. Nadmierne wydzieliny mogą też towarzyszyć reakcjom alergicznym, nieprawidłowemu używaniu szkieł kontaktowych oraz zaniedbaniu czynności higienicznych.

Bez względu na przyczynę pojawienia się wydzieliny z oczu podstawą podjęcia odpowiedniego leczenia jest wizyta u okulisty. Dodatkowo warto pamiętać o wyeliminowaniu potencjalnych przyczyn stanów zapalnych, czyli powstrzymywanie się od dotykania oczu, zachowanie higieny, samodzielne używanie przyborów higienicznych oraz unikanie środków wywołujących alergie.


Od redakcji:

Artykuł przygotowany przez zespół optometrystów, odpowiedzialnych za Poradnik Optometrysty KODANO. Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się optometrysty lub okulisty.


Was This Post Helpful:

4 votes, 4.25 avg. rating

Komentarze

 1. Wiktoria 31 sierpnia 2021 at 16:03 - Reply

  Witam mam gradówkę od 2 miesięcy smaruje maścią z apteki i robie ciepłe okłady,zmniejszyła się ale nie do końca leci mi z oka jakiś płyń.Powinnam ją wyciąć czy sama się wchłonie?

 2. Waldi 12 sierpnia 2020 at 15:43 - Reply

  Witam!
  I jak tam Pani Paulo… Jakim okazał się skutek tego przyjrzenia się tej problematycznej wydzielinie?
  Przypuszczam tak samo, jak Pani, iż nie były to łzy, one, bez względu na różnice, nigdy nie będą jakieś gęste… U Pani, tak jak i u mnie, w grę najpewniej wchodzi obrona oka przed jakąś ukryta infekcją. U mnie jest nią borelioza i inne infekcje odkleszczowe. A u Pani…? Możliwe, że ten sam powód. Dlatego pytam i chciałbym wiedzieć, jak teraz Pani się czuje, czy dalej miewa podobne stany, czy tez coś zmieniło się na lepsze.
  U mnie ta wydzielina, jaka męczy mnie z przerwami, od liku już lat, jest nie tylko gęsta, ale też dość lepka. Generalnie wydaje się być przezroczysta, ale momentami daje się zauważyć jej białawe odcienie. Okulista, kiedy byłem u niego dokładnie przedstawiając mu swój problem, nie stanął na wysokości zadania i można by powiedzieć, że zignorował problem, bo nic – jak sam to uznał – w oku raczej nie znalazł. Dopiero pod mym naciskiem, zgodził się ostatecznie skierować mnie na badania, które miałyby stwierdzić obecność nużeńca. Wynik był dodatni.
  Jednak moim zdaniem nie nużeniec jest tu przyczyną (jeśli już, to niewielką), a moja stała infekcja bakteryjna, która zaatakowała mi m.in. nos, zatoki i gruczoły łzowe. Może tez częściowo oczy atakuje kandydoza… Różnie może być.
  W związku z tym ponawiam pytanie, – jak u Pani to teraz wygląda?
  Proszę odpowiedzieć.
  Pozdrawiam

 3. Paula 30 października 2017 at 13:17 - Reply

  W moim przypadku często pojawia się gęsta przezroczysta wydzielina, ale myślałam że są to łzy, które podobną różnią się od tego w jakich sytuacjach się pojawiają. W takim przypadku będę musiała się przyjrzeć bliżej mojemu problemowi.

Zostaw komentarz