Czy wydzielina z oczu jest potencjalnie niebezpieczna?
Naturalną wydzieliną wytwarzaną przez oczy są łzy, które odgrywają niebagatelne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku – nawilżają, oczyszczają i zabezpieczają przed zarazkami powierzchnię spojówki oraz rogówki. W niektórych przypadkach – zwłaszcza po nocnym wypoczynku – w kącikach oczu pojawia się niewielka ilość wydzieliny złożonej ze śluzu, ropy, komórek skóry i innych pojawiających się zanieczyszczeń. Jej gromadzenie się w oku jest uwarunkowane brakiem mrugania, które standardowo odpowiada za odprowadzanie nadmiaru wydzieliny. Niewielka i naturalna wydzielina z oczu nie powinna wzbudzać niepokoju, gdyż jest oznaką prawidłowego procesu zachodzącego w narządzie wzroku. Jeśli jednak pojawia się wysięk zapalny, a dodatkowo wydzielinie towarzyszy ból, pieczenie, niewyraźne widzenie i nadwrażliwość na światło, najprawdopodobniej oznacza to stan zapalny oka, którego nie można lekceważyć.
Rodzaje i charakter pojawiającej się wydzieliny ocznej
Nieprawidłowa wydzielina z oczu, która znamionuje stan zapalny najczęściej charakteryzuje się nadmierną ilością płynu oraz zmienioną konsystencją i barwą. Najczęściej pojawia się w kącikach oczu, a jej niepokojące typy to:
- wydzielina o żółtym zabarwieniu, czyli wydzielina ropna, która najczęściej towarzyszy zakażeniom bakteryjnym,
- wydzielina o barwie biało – żółtej, czyli wydzielina śluzowo – ropna, która zazwyczaj pojawia się przy łagodnych zakażeniach bakteryjnych lub chlamydiowych,
- wydzielina o barwie białej, czyli wydzielina śluzowa, która jest objawem tak zwanego suchego oka,
- wydzielina przezroczysta, czyli wydzielina wodnista, która w większości przypadków towarzyszy zakażeniom wirusowym bądź toksykologicznym.
Każda z wymienionych wydzielin przybiera postać patologiczną i może doprowadzić do sklejenia rzęs, a nawet zlepienia powiek. Żaden z przypadków jej występowania nie powinien być lekceważony, gdyż może znamionować groźne choroby oczu.
Najczęstsze przyczyny pojawienia się wydzieliny ocznej
Każda wydzielina z oczu ma swoje przyczyny, a jej najczęstszym powodem jest pojawienie się stanu zapalnego. Do głównych schorzeń oczu, którym towarzyszy nadmierna wydzielina zalicza się:
- Zapalenie spojówek – w tym przypadku pojawia się wydzielina o białej, żółtej lub zielonkawej barwie (najczęściej wzdłuż linii rzęs), której towarzyszy ból i swędzenie oka; zapalenie spojówki może być wywołane przez czynniki wirusowe, bakteryjne lub alergiczne.
- Zapalenie powiek – to schorzenie objawia się występowaniem żółtej lub zielonej wydzieliny, która występując w nadmiarze może doprowadzić do sklejania powiek i uczucia dyskomfortu. Przewlekłe zapalenie powiek o podłożu gronkowcowym lub łojotokowym objawia się występowaniem łusek twardych (w przypadku gronkowcowego zapalenia brzegów powiek) lub miękkich (w przypadku łojotokowego zapalenia brzegów powiek) na brzegach powiek i rzęskach. Więcej informacji o diagnostyce, objawach i leczeniu tego schorzenia w artykule Zapalenie brzegów powiek.
- Suche oczy – schorzenie to jest wywołane niedostateczną produkcją łez, co może doprowadzić do dysfunkcji gruczołów łzowych; chorobie towarzyszy wodnista wydzielina oraz zaczerwienienie, podrażnienie i pieczenie oczu.
- Zapalenie woreczka łzowego – schorzenie to związane jest z niedrożnością przewodu nosowo – łzowego i objawia się bólem oraz zaczerwienieniem oka, zaburzeniami widzenia oraz pojawieniem się wydzieliny o lepkiej konsystencji.
- Owrzodzenie rogówki – ten rodzaj schorzenia ocznego może pojawić się na skutek urazu bądź zaniedbanych infekcji oka; w tym przypadku gęstej wydzielinie ocznej towarzyszy ból, zaczerwienie oraz silny obrzęk powiek.
Inne sytuacje mogące powodować występowanie nieprawidłowej wydzieliny z oczu to jęczmień, uraz mechaniczny oka, opryszczka oka oraz zapalenie rogówki. Nadmierne wydzieliny mogą też towarzyszyć reakcjom alergicznym, nieprawidłowemu używaniu szkieł kontaktowych oraz zaniedbaniu czynności higienicznych.
Bez względu na przyczynę pojawienia się wydzieliny z oczu podstawą podjęcia odpowiedniego leczenia jest wizyta u okulisty. Dodatkowo warto pamiętać o wyeliminowaniu potencjalnych przyczyn stanów zapalnych, czyli powstrzymywanie się od dotykania oczu, zachowanie higieny, samodzielne używanie przyborów higienicznych oraz unikanie środków wywołujących alergie.
Od redakcji:
Artykuł przygotowany przez zespół optometrystów, odpowiedzialnych za Poradnik Optometrysty KODANO. Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się optometrysty lub okulisty.
3 comments