głębokie oddychanie

Głębokie oddechy dla zdrowia ciała

Jak ważne jest głębokie oddychanie dowiadujemy się w kryzysowych sytuacjach, gdy mamy problem z zaczerpnięciem oddechu i uspokojeniem się. W każdym oddechu dostarczamy do organizmu tlen i dwutlenek węgla, które są dostarczane w niewystarczającej ilości w zbyt płytkich oddechach. Na skutek długotrwałego, nieprawidłowego oddychania skóra traci sprężystość i zdrowy kolor, stajemy się poirytowani i ociężali. Szybciej się męczymy ponieważ wskutek niedoboru tlenu, krew nie transportuje odpowiednio szybko składników odżywczych. Trudniej nam skupić uwagę, stajemy się nerwowi, niecierpliwi i negatywnie reagujemy na otaczającą nas rzeczywistość.

Zalety prawidłowego oddychania

Głębokie oddechy są skuteczne przy szybszym spalaniu tłuszczu i to nie tylko wtedy, gdy uprawiamy aktywność fizyczną, ale również podczas relaksacji. Poziom hormonów utrzymuje się na dobrym poziomie, jak i dostarczanych do organów i części ciała składników odżywczych. Skóra twarzy i szyi jest pełna blasku i witalności. Prawidłowe oddychanie docenią osoby z wadami postawy i skrzywieniami kręgosłupa, ponieważ nie tylko skutecznie im zapobiega, jak i pozwala uśmierzyć ból. Przy głębokich oddechach mięśnie międzyżebrowe i przepona pracują w sposób efektywny, a nie w sposób ograniczony, pogłębiając przy tym wady postawy. Płuca wypełniają się całkowicie, a serce pracuje w sposób równomierny.

Jak oddychać prawidłowo?

Aby oddychać w sposób prawidłowy należy testować zestawy ćwiczeń. Do jednego z nich należy opisana poniżej metoda relaksacji:

  • usiądź wygodnie lub połóż się na twardszym materacu lub podłodze;
  • lewą rękę połóż na górnej części klatki piersiowej (pod obojczykami), natomiast prawą na brzuchu;
  • podczas nabierania oddechu lewa ręka powinna pozostawać nieruchoma, natomiast prawa poruszać się wraz z brzuchem;
  • oddychaj w ten sposób przez minimum 45 minut na dzień aż do dnia, gdy zaczniesz oddychać w sposób prawidłowy.

Podczas aktywności fizycznej wiążącej się z bieganiem również można nauczyć się kontroli własnego oddechu – ćwiczenia tego typu powinny jednak trwać nie krócej niż 30 minut.
Należy uważać także na dietę, spożywać jak najwięcej surowych owoców i warzyw, suszonych owoców i orzechów, a ograniczyć produkty bogate w gluten i laktozę.

Zobacz:  Biały szum ... dobry dla naszych uszu?

Od redakcji:

Artykuł opracowany we współpracy z https://gemini.pl/kategoria/dziecko/akcesoria-dzieciece/bezpieczenstwo-dziecka/monitory-oddechu


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz