egzema animacja

Alfabet chorób XXI wieku – E jak Egzema

Musimy przyznać, że mieliśmy dylemat, którą chorobę na tą literę alfabetu wybrać. Choroby skóry zyskują na coraz większej „popularności” dlatego nasz wybór padł na egzemę.
Nasza skóra codzienne narażona jest na działanie wielu czynników, które mają wpływ na jej kondycję. Mowa tu między innymi o warunkach atmosferycznych oraz ewentualnych urazach mechanicznych. Nie należy zapominać również o wielu bakteriach czy wirusach. Działanie wymienionych czynników może doprowadzić do wystąpienia wielu schorzeń. Jednym z nich jest egzema.

Czynniki wywołujące chorobę

Mianem tym określa się intensywny stan zapalny, wywoływany przez alergeny kontaktowe bądź wewnątrzustrojowe. Mowa tu przede wszystkim o pasożytach, które wpływają na górną warstwę naszej skóry. Omawiana choroba pojawia się głównie u alergików, których odporność na działanie tego typu czynników jest osłabiona.
Egzema związana jest z powstaniem zmian skórnych – najczęściej odbarwień, pęcherzyków oraz strupów. Pojawić może się również ropa. Umiejscowienie tego typu objawów może być różne. Najczęściej pojawiają się na rękach, jednak występować mogą również na klatce piersiowej bądź na twarzy. Chory odczuwa spore swędzenie i pieczenie, wywołujące drapanie, którego efektem są nieestetycznie wyglądające rany.
Czynnikiem wywołującym egzemę nie jest tylko alergia. Jej wystąpienie może być związane także z działaniem substancji chemicznych bądź leków, obecnością żylaków lub wskutek potówek. Tak szeroki zakres potencjalnych zagrożeń sprawia, że egzema jest chorobą bardzo powszechną.

Leczenie i przeciwdziałanie

Leczenie dolegliwości przebiega na wiele różnych sposobów. W przypadku wystąpienia alergii, stosuje się najczęściej środki antyhistaminowe. W innych wypadkach kuracja związana jest między innymi z odstawieniem szkodliwych leków, usunięciem pozostałości substancji chemicznych czy też pozbyciem się wspomnianych żylaków.
Aby nie dopuścić do wystąpienia egzemy, warto nawilżać skórę i chronić ją przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zbyt wysoka bądź niska temperatura.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz