szpital zakażenie sepsą

Alfabet chorób XXI wieku – S jak Sepsa

Sepsa (posocznica) to choroba charakteryzująca się wystąpieniem reakcji organizmu na zakażenie drobnoustrojem. To stan zagrożenia życia pacjenta, który wymaga podjęcia natychmiastowego i intensywnego leczenia.

Drobnoustrój powodując zakażenie sprawia, że organizm w specyficzny sposób na nie odpowiada. To reakcja uogólniona o charakterze zapalnym. Pojawienie się choroby jest zazwyczaj warunkowane zakażeniem bakteryjnym, ale zdarzają się przypadki, gdy jest powodowana przez grzyby lub pierwotniaki. Posocznica może w niedługim czasie prowadzić do niewydolności obejmującej wiele narządów, a w konsekwencji nawet do śmierci.

Najczęstszą jej przyczyną są infekcje w obrębie układu moczowego, jamy brzusznej, ale także występujące na skutek zapalenia płuc czy zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych. W połączeniu ze spadkiem odporności sepsa może być reakcją właściwie na każde zakażenie. Niejednokrotnie dochodzi do niej na oddziałach szpitalnych, a wywołują ją patogeny, które w normalnych okolicznościach nie są groźne dla organizmu, a które mogą zainfekować organizm w trakcie poddawania go leczeniu, np. na oddziałach intensywnej terapii.

Głównym objawem sepsy jest przyspieszona akcja serca oraz zwiększona liczba oddechów połączone ze wzrostem bądź obniżeniem temperatury ciała. Mogą pojawić się także objawy miejscowe związane z zakażeniem, występujące w punkcie wyjścia posocznicy.

Sepsa (posocznica) – rozpoznanie

Pierwsze objawy zaczynają się zazwyczaj w miejscu pojawienia się zakażenia. W takich przypadkach, gdy znane jest miejsce infekcji, rozpoznanie przebiega szybko i bezproblemowo. Ma to miejsce, np. w przypadku osób po przebytych zabiegach chirurgicznych. W innej sytuacji wykonuje się przesiewowe badania krwi, które niestety nie zawsze przynoszą pozytywne rezultaty.

Sepsa (posocznica) – leczenie

Diagnostyką i leczeniem w zakresie sepsy (posocznicy) zajmuje się specjalista chorób zakaźnych bądź specjalista intensywnej terapii. W leczeniu, przede wszystkim należy skupić się na eliminacji przyczyn sepsy, a poza tym stosuje się intensywną antybiotykoterapię i prowadzi się regularny monitoring pacjenta, by w razie potrzeby, np. na skutek powikłań narządowych, móc szybko podjąć leczenie.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz