Różnego rodzaju zwyrodnień funkcjonowania narządu wzroku jest sporo. Najczęściej ich korekcja odbywa się za pomocą specjalnych okularów bądź szkieł kontaktowych. Część z nich leczona jest także zabiegowo, przy wykorzystaniu nowoczesnych przyrządów. Niektóre jednak są dużo poważniejsze, wpływają bowiem nie tylko na nieprawidłowe postrzeganie przedmiotów. Tak jest chociażby w przypadku jaskry.
Objawy jaskry
Związana jest ona z zaburzeniem odprowadzania cieczy wodnistej oka. Gdy nie ma ona ujścia, wzrasta jej ciśnienie, co zaś przekłada się na uszkodzenie nerwu oka. Efektem tego jest przede wszystkim ograniczone pole widzenia. Bardzo częstymi objawami jaskry są także zawroty głowy, wymioty, bóle, a nawet nieprawidłowe działanie serca. Choroba w swoim ostatnim etapie powoduje ślepotę.
Największym problemem w przypadku tego schorzenia jest fakt, iż nie wiadomo, jaki jest czynnik wywołujący. Efektem wielu badań są jedynie poszlaki. Lekarze sądzą między innymi, że jaskra może być powiązana z miażdżycą bądź cukrzycą. Wiadomo natomiast, że choroba ta jest dziedziczna.
Kolejnym problemem jest jej wykrycie. Przez bardzo długi czas funkcjonuje ona bezobjawowo – kłopot dostrzegany jest wtedy, gdy występują bardzo silne bóle oka i głowy, połączone z wcześniej wymienionymi objawami. Niestety, w takich sytuacjach najczęściej jest już za późno, by uratować narząd wzroku pacjenta. Dlatego tak ważne jest cykliczne badanie wzroku, szczególnie gdy w rodzinie miały miejsca zachorowania na tą chorobę oraz przy zaawansowanej krótkowzroczności.
Metody leczenia jaskry
Pomimo wszystkich problemów, istnieją sposoby leczenia jaskry. Przede wszystkim opierają się ona na przyjmowaniu leków (cykliczne zakraplanie oczu), natomiast realizowane są również specjalne zabiegi chirurgiczne.
Ich głównym zadaniem jest zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej, a także zwiększenie jej odpływu. Niezwykle ważne jest również to, aby w sposób skuteczny zredukować ciśnienie wewnątrzgałkowe, które powoduje uszkodzenie nerwu. Metody chirurgiczne występują w wielu odmianach, spośród których wymienić można między innymi:
- trabekuloplastykę laserową,
- trabekulektomię,
- leczenie specjalnymi implantami.