soczewki ortokorekcyjne

Czy ortokorekcja jest skuteczną metodą korekcji wady wzroku?

Ortokorekcja to bardzo nowoczesna metoda korygowania wzroku w przypadku stwierdzenia krótkowzroczności (od -1.0D do -6.0D) oraz astygmatyzmu (ale nie większego niż -1.5D). Polega ona na stosowaniu specjalnie dobranych przez lekarza ortosoczewek. Osoba, która ma problemy ze wzrokiem zakłada takie soczewki na noc.

Ortosoczewki dokonują w nocy zmiany krzywizny rogówki oka, co pozwala dobrze widzieć w trakcie dnia, bez potrzeby zakładania okularów czy soczewek kontaktowych.

Jak przekonać się o skuteczności zastosowania ortosoczewek?

Aby sprawdzić czy możliwe jest w naszym przypadku noszenie ortosoczewek, należy przeprowadzić standardowe jak i komputerowe badanie wzroku z uwzględnieniem przedniej części oka oraz jego dna. Pozwala to dopasować soczewki do jednego i drugiego oka. Po badaniu okulista zakłada soczewki próbne, które nosi się przez kilka godzin sprawdzając ich skuteczność oraz wpływ na oczy. Jeśli wszystko będzie w najlepszym porządku, można zamówić soczewki dopasowane do naszych oczu.

Jak stosuje się ortosoczewki?

Ortosoczewki należy założyć przed snem. Po pierwszej nocy trzeba zgłosić się do okulisty by zbadał, czy nie zaburzają one fizjologii oka. Jeśli nie ma żadnych zaburzeń i poprawa wzroku w trakcie dnia jest zauważalna, ortosoczewki należy zakładać co noc, przez pierwsze trzy dni. Po konsultacji z lekarzem, w przypadku skuteczności działania takich soczewek, można je później zakładać już co 2, a nawet co 3 dni. Jeden komplet ortosoczewek wystarcza zazwyczaj na 2 lata.

Kto powinien stosować ortosoczewki?

Ortosoczewki to idealne rozwiązanie dla dzieci i młodzieży. Stosując je mogą one nie tylko skorygować wadę, ale też znacząco spowolnić jej pogłębianie się. Ta odmiana soczewek jest także wskazana dla osób uprawiających sport zawodowo i amatorsko (ponieważ zakładanie soczewek lub okularów mogłoby być dla nich sporym utrudnieniem w trakcie wysiłku), a także osób, które pracują w klimatyzowanych, zapylonych czy zadymionych pomieszczeniach.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Komentarze

  1. Magda 20 sierpnia 2015 at 13:15 - Reply

    Bardzo ciekawe rozwiązanie.
    Z chęcią bym sprawdziła to u siebie. Teoretycznie w parametrach się łapię, ale u mnie wada wzroku lubi się jeszcze pogłębiać (na obu oczach mam -5).
    A jakie są koszty takich ortosoczewek?
    I czy mają one możliwość wyeliminowania wady na stałe? Czy dają one max. 2-3-dniową poprawę?

    • admin 24 sierpnia 2015 at 20:09 Reply

      W przypadku krótkowzroczności ortokorekcja osiąga najlepsze rezultaty przy wadzie wzroku dochodzącej do -6,0 D. W przypadku osób dorosłych konieczne jest ciągłe zakładanie soczewek na noc i dobre widzenie w ciągu dnia. W przypadku dzieci można zmniejszyć, zahamować lub w najgorszym przypadku spowolnić wadę wzroku, a przy mniejszej wadzie całkowicie zrezygnować z metod korekcji wzroku.

      Koszt soczewek jest sprawą indywidualną i jest zależny od producenta, ale przyjmuje się że jest to koszt od 1500 do 2000 zł za parę, używaną maksymalnie przez 2 lata.

      Niestety w przypadku tak dużej wady wzroku jak Twoja i dla osób dorosłych jest możliwa tylko czasowa korekcja wady wzroku. Być może w Twoim przypadku lepszy efekt osiągniesz za pomocą laserowej korekcji wzroku. Niezależnie od wybranej metody, warto skonsultować swój wybór z okulistą.

Zostaw komentarz