Na naszych powiekach dochodzić może do bardzo uciążliwych zmian, powodujących dyskomfort, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jedną z nich jest gradówka, niewielkich rozmiarów guzek, zbudowany z ropy i krwi. W początkowych fazach jest ledwo dostrzegalną naroślą, rosnącą z czasem, osiągając w końcowej fazie rozmiar kilku milimetrów.
Gradówka nie stanowi dla naszego oka poważnego zagrożenia. Najczęściej jej wystąpienie nie jest związane z żadnym bólem bądź zaburzeniami wzroku. Problem jest natury estetycznej i sprawia choremu niewielki dyskomfort. Omawiany guzek może bowiem utrudniać nam zamykanie i otwieranie oczu.
Jak powstaje gradówka?
Pojawienie się choroby jest nierozerwalnie związane z zapaleniem gruczołu tarczkowego. Jego głównym zadaniem są procesy nawilżające oko oraz zapewnienie odpowiedniej szczelności powiek. Choroba powoduje jego nieprawidłową pra
cę, która związana jest z zaleganiem wydzieliny produkowanej przez gruczoł (w normalnych warunkach powinna być odprowadzana). Wszystko to powoduje pojawienie się wspomnianego guzka.
I jak ją leczyć?
Jeżeli stan zapalny nie jest zaawansowany, gradówka może zniknąć samoczynnie. W innych przypadkach wymagana jest jednak kuracja. W przeważającej liczbie przypadków opiera się ona okładach wykonanych między innymi z herbaty lub naparu z rumianku. W razie bardziej zaawansowanego problemu, lekarz może zalecić stosowanie specjalnych maści, kropel do oczu bądź środków farmakologicznych.
Jeżeli opisana terapia nie przynosi żadnych efektów, wymagany jest zabieg operacyjny. Związany jest on z niewielkim nacięciem skóry i usunięciem powstałego guza. Wykonywany jest on rutynowo i nie wiąże się z żadnym zagrożeniem. Pomimo niewielkiego wpływu gradówki na nasze zdrowie, nie należy jej bagatelizować. Nieleczona może bowiem doprowadzić do pogorszenia ostrości naszego wzroku.