bialy szum

Biały szum … dobry dla naszych uszu?

Z czym zazwyczaj kojarzy się szum? Zapewne z czymś nieprawidłowym, często niepotrzebnym, zakłócającym coś czystego, co powinniśmy słyszeć. Zasadniczo szumy odbieramy jako negatywne i zbędne zakłócenia czystego dźwięku. Przekonajmy się, że jest jednak rodzaj szumu, który wcale nie musi być szkodliwy.

Czym jest biały szum?

Biały szum jest mieszanką praktycznie wszystkich znanych dźwięków odtworzonych jednocześnie. Oznacza to, że biały szum jest szumem akustycznym o całkowicie płaskim widmie. Ma on wiele zalet, ale również pewne wady. W konsekwencji działa on jednak pozytywnie na organizm człowieka.

Biały szum a sen

Biały szum jest w stanie zagłuszyć otaczające nas inne dźwięki, takie jak jadące samochody, pociągi, czy dzwony kościoła. Dzięki tej właściwości umożliwia unormowanie snu i przespanie całej nocy bez wybudzania się. W tym aspekcie istnieje jednak pewna pułapka. Okazuje się bowiem, że biały szum może uzależniać. Na czym owo uzależnienie ma polegać? Naukowcy przeprowadzili badania, z których jednoznacznie wynika, że osoby często stosujące biały szum podczas zasypiania i snu, mogą mieć problemy, kiedy go zabraknie. Objawia się to trudnościami z zasypianiem, częstymi nocnymi pobudkami, a co za tym idzie nadmiernym poziomem zdenerwowania w ciągu dnia.

Wpływ białego szumu na uszy

Naukowcy w Bazylei zajęli się innym aspektem białego szumu. Mianowicie badali jego wpływ na to, co i jak słyszymy. Założenie ich badania było dość proste i wydawałoby się oczywiste – w końcu szum (jaki by on nie był) powinien zakłócać czysty dźwięk, a tym samym powodować problemy z odróżnianiem poszczególnych sygnałów dźwiękowych. Zdziwienie naukowców było zapewne niemałe, gdy okazało się, że biały dźwięk wyczula nasze uszy na percepcję innych – czystych dźwięków. Naukowcy poszli więc dalej i zbadali…

Zobacz:  Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

…co dzieje się w mózgu podczas słuchania białego szumu?

Tym razem naukowcy postanowili zajrzeć w głąb mózgu, aby sprawdzić co dzieje się na poziomie neuronalnym podczas słuchania białego szumu. Wszystko to miało na celu odpowiedź na pytanie jak dochodzi do tego, że uszy są bardziej wyczulone na dźwięki pochodzenia zewnętrznego? Okazuje się, że biały szum wywołuje zmniejszoną aktywność neuronów w mózgu. Paradoksalnie zjawisko to przekłada się na lepszy słuch. Dzieje się tak, gdyż wyciszenie neuronów w korze mózgu paradoksalnie uwrażliwia ją poprzez umożliwienie dokładniejszej prezentacji tonów (nawet bardzo podobnych do siebie). Przedstawiając tę sytuację obrazowo i znacznie upraszczając można powiedzieć, że biały szum niejako wycisza neurony, które dzięki temu mogą jeszcze precyzyjniej skupić się na „swojej pracy”.

Biały szum – jak on w końcu działa?

Z jednej strony umożliwia lepsze zasypianie i przespanie całej nocy poprzez wyciszenie otoczenia … z drugiej jednak strony „uwrażliwia” ośrodek słuchu w naszym mózgu. Czy te dwie funkcje nie stoją ze sobą w sprzeczności? Wydawałoby się, że tak … ALE należy przy tym zaznaczyć, iż biały szum wycisza to, co jest cichsze od niego, czyli otoczenie. W przypadku, gdy dany odgłos „przebije się” przez głośność białego szumu usłyszmy go jeszcze dokładniej niż byłoby to możliwe bez białego szumu.

Biały szum – dobry czy zły?

Jak się okazuje biały szum jest bardzo dobry dla higieny naszego słuchu. Warto jednak pamiętać, aby z nim nie przesadzić, gdyż jego nadmiar może powodować problemy ze snem i koncentracją.




Od redakcji:

Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się do lekarza internisty lub lekarza o konkretnej specjalizacji. Artykuł ma charakter informacyjny – w razie problemów ze zdrowiem nie wahaj się w podjęciu decyzji o konsultacji lekarskiej.

źródła informacji:


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Komentarze

  1. Patrycja 26 września 2022 at 14:49 - Reply

    mam oczyszczacz powietrza Lavender firmy Mateko który jak pracuje to szumi i przyznam że nic nie usypia lepiej niż on. a czyste powietrze sprawia że można przespać całą noc i wstać zadowolonym

  2. Joanna 13 września 2022 at 21:52 - Reply

    Potwierdzam, że można się uzależnić od białego szumu. Ciężko się obyć bez tego dźwięku, im więcej słucham tym bardziej mi go brakuje.

Zostaw komentarz