nocne poty przyczyny

Nocne poty – dolegliwość, której nie wolno lekceważyć

Nocne poty, czyli nadmierne pocenie się podczas nocnego wypoczynku to dolegliwość, która dotyka niemały odsetek społeczeństwa. Ich przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane – od zwykłych dolegliwości fizjologicznych, poprzez niegroźne infekcje, aż do poważnych chorób, mogących zagrozić życiu człowieka. Dlatego nocnych potów nie wolno lekceważyć – i to bez względu na to, czy pojawiają się sporadycznie, czy też towarzyszą każdemu nocnemu wypoczynkowi.

Niegroźne przyczyny występowania nocnych potów

Nocne poty są wynikiem nadmiernej ciepłoty ciała, a ich występowanie może towarzyszyć niegroźnej infekcji wywołanej przeziębieniem – i wtedy objawami towarzyszącymi są zazwyczaj dreszcze, uczucie zimna oraz nasilający się w nocy stan podgorączkowy. Nadmierne pocenie się w nocy może też być efektem nieprawidłowej higieny snu – zbyt nagrzanego pomieszczenia i nieadekwatnego do pory roku ubrania. Zdarza się także, iż występowanie potów związane jest z silnymi emocjami, nadmiernym spożyciem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych, a także konsekwencją menopauzy. W każdym z tych przypadków nocne poty są zjawiskiem fizjologicznym i zazwyczaj nie znamionują poważniejszej choroby. Rozwiązaniem na usunięcie tej przypadłości jest w tym przypadku wyeliminowanie czynników ryzyka, a w przypadku menopauzy – łagodzenie jej objawów.

Groźne przyczyny nocnych potów

Występowanie nocnych potów – oprócz zwykłych czynności fizjologicznych – może także sugerować występowanie groźnych chorób, które zlekceważone bądź zaniedbane mogą wywołać niebezpieczne konsekwencje. Wśród chorób objawiających się nocnym poceniem można wymienić:

  • Zaburzenia hormonalne – zwłaszcza nadczynność tarczycy, która dodatkowo objawia się kołataniem serca, nadpobudliwością, utratą masy ciała i zmniejszoną tolerancją na wysokie temperatury.
  • Infekcje bakteryjne lub wirusowe – między innymi gruźlica, zapalenie wsierdzia, zapalenie szpiku kostnego, ropnie oraz zakażenie wirusem HIV.
  • Cukrzyca – przyczyną nocnych potów może być spadek poziomu glukozy i związana z tym hipoglikemia.
  • Schorzenia neurologiczne – na przykład dysrefleksja autonomiczna, jamistość rdzenia lub neuropatia autonomiczna.
  • Choroby nowotworowe – w tym przypadku nocne poty mogą być jednym z pierwszych objawów białaczek lub chłoniaków, którym zazwyczaj towarzyszy osłabienie, gorączka, bladość skóry, skłonność do infekcji, omdlenia, krwawienia oraz powiększenie węzłów chłonnych.
Zobacz:  Dlaczego należy unikać Bisfenolu A?

Dodatkowe przyczyny nocnych potów mogą być związane z występowaniem bezdechu sennego, stosowaniem niektórych leków lub niedoborem witaminy D.

Nocne poty – diagnostyka

Nadmierne pocenie się w nocy – zwłaszcza po wyeliminowaniu jego bezpośrednich przyczyn – zawsze powinno skłonić do czujności i wizyty u lekarza. Szczegółowy wywiad oraz przeprowadzenie niezbędnych badań pozwoli określić przyczyny takiego stanu rzeczy i zaaplikować odpowiednią terapię. Leczenie nocnych potów jest uzależnione od przyczyny – jeżeli są wywołane przez konkretne schorzenie, to terapia opiera się na jego leczeniu. Nigdy nie wolno ich bagatelizować, gdyż poprzez ich występowanie organizm może sugerować, że dzieje się coś niedobrego.


Źródło – Doz.pl


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz