lamblioza ból brzucha

Alfabet chorób XXI wieku – L jak Lamblioza

Organizm człowieka stanowi miejsce idealne dla rozwoju wszelkiego rodzaju pasożytów. Utrzymujące się na stałym poziomie temperatura, wilgotność oraz dostępność obfitego pokarmu działają na nie jak magnes. W alfabecie chorób XXI wieku znalazło się miejsce dla choroby pasożytniczej jaką jest lamblioza.

Zarażenie odbywa się drogą pokarmową, w wyniku spożycia produktów zanieczyszczonych cystami pasożyta. Wśród czynników sprzyjających rozwojowi choroby zaliczyć można złą higienę i warunki sanitarne oraz przebywanie w miejscach charakteryzujących się dużym skupiskiem ludzi, takich jak szkoły, żłobki czy też szpitale.

Jak rozpoznać chorobę?

Za rozwój dolegliwości odpowiada pasożyt Lamblia intestinalis, występujący także pod nazwami Giardia lamblia oraz Giardia intestinalis. Znacząca liczba zakażeń chorobą nie daje żadnych charakterystycznych objawów, co nie zmienia jednak faktu, że nosiciele stanowią potencjalne źródło zakażenia dla kolejnych osób.

Szacuje się, że jedynie 10% wszystkich chorujących posiada kliniczne symptomy rozwoju dolegliwości. Są one jednak na tyle niejednoznaczne i niesystematyczne, że często nie kojarzy się ich z działaniem pasożyta. Należą do nich: bóle brzucha i głowy, bezsenność, uczucie zmęczenia, wysypka, stany podgorączkowe, brak łaknienia, anemia, biegunki czy też stolce o brzydkim zapachu z resztkami niestrawionego jedzenia, a nawet astma oskrzelowa. U dzieci nasz niepokój budzić powinien brak apetytu, przy jednoczesnej wzmożonej chęci na słodycze.

Lamblioza – leczenie

W diagnostyce choroby wykonywane jest mikroskopowe badania kału, którego celem jest potwierdzenie lub wykluczenie obecności cyst Lamblii intestinalis. Należy je jednak kilkukrotnie powtarzać, gdyż w zależności od etapu rozwoju pasożyta, jego wykrycie może być utrudnione. W niektórych przypadkach lekarz decyduje się również na pobranie żółci i treści dwunastnicy bądź wykonanie badania krwi z rozmazem.

Jeżeli badania potwierdzają obecność cyst w kale, rozpoczyna się leczenie farmakologiczne. Lekarz dobiera odpowiedni lek oraz jego dawki. Najczęściej stosowanymi preparatami są metronidazol, furazolidon oraz tynidazol. Podczas kuracji warto również zastosować dietę pozbawioną węglowodanów, a zwłaszcza słodyczy. Wówczas spowolnieniu ulega proces rozmnażania się pasożytów.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz