zdrowe pozycje podczas snu

Zdrowe pozycje podczas snu

To w jaki sposób śpimy, ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na zdrowie. Każda z pozycji w jakiej śpimy posiada swoje wady i zalety, dlatego nie powinniśmy uparcie trwać przy jednej pozycji i starać się zmieniać swoje przyzwyczajenia, aby zapewnić lepsze zdrowie lub przeciwdziałać objawom chorób. Przekonajmy się, która pozycja może powodować bezdech senny, a które z nich mają dobry wpływ na stan naszego kręgosłupa i ogólne samopoczucie.
 

Pozycja podczas snu Zalety Wady

Sen na lewym boku

 1. Łagodzi objawy zgagi, narządy wewnętrzne są prawidłowo ułożone, co poprawia ich funkcjonowanie, a także ilość kwasu przedostającego się z żołądka do przełyku.
 2. Poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, rdzenia kręgowego, co w dłuższym przedziale czasu może zmniejszać ryzyko zachorowania na Alzheimera i chorób zwyrodnieniowych ośrodkowego układu nerwowego.
 1. Z badań wynika, że zdecydowanie częściej osobom śpiącym w tej pozycji śnią się koszmary (40,9% przypadków) w porównaniu do osób preferujących podczas snu prawy bok (14,6%).

Sen na prawym boku

 1. Zalecana dla osób o podwyższonym ciśnieniu krwi, serce ma więcej miejsca w jamie klatki piersiowej.
 2. Poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, rdzenia kręgowego, co w dłuższym przedziale czasu może zmniejszać ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i innych chorób zwyrodnieniowych ośrodkowego układu nerwowego.
 1. Odradzana u kobiet w ostatnich miesiącach ciąży - większe ryzyko urodzenia martwego dziecka z powodu nieprawidłowego przepływu krwi między matką a płodem.

Sen w pozycji skulonej (embrionalnej)

 1. Ułatwia oddychanie oraz zmianę ułożenia ciała.
 2. Osoby preferujące tą pozycję są pewne siebie oraz zaradne.
 1. Odradzana przy bólu i schorzeniach odcinka szyjnego kręgosłupa, często prowadzi do sztywności karku i bólu karku Rozwiązaniem problemu może być użycie specjalnej poduszki ortopedycznej, tak aby ustawić głowę w prostej linii do kręgosłupa i równomiernie do ramion.

Sen na plecach

 1. Stosując specjalną poduszkę ortopedyczną do spania, satysfakcję ze snu odczuwają osoby z bólem kręgosłupa i chorobą zwyrodnieniową.
 2. W takiej pozycji na skórę twarzy nie jest wywierany nacisk jak w innych pozycjach. Skóra twarzy nie jest spocona, pory nie są zatykane, co prowadzi do opóźnionego powstawania zmarszczek
 1. Dwukrotnie większe ryzyko chrapania lub bezdechu sennego w porównaniu do snu w pozycjach bocznych. Do objawów bezdechu sennego należy zatrzymanie oddychanie przez średni okres 10 sekund, a także głośne chrapanie. Nieleczony stan prowadzi do wielu chorób - podwyższonego ciśnienia, a także cukrzycy i depresji.
 2. Statystycznie osoby śpiące w tej pozycji częściej zgrzytają zębami podczas snu lub zaciskają zęby (tzw. bruksizm - więcej o tym tutaj). Następuje zużycie tkanek twardych zębów (atrykcja).

Sen na brzuchu z twarzą skierowaną w jedną stronę

 1. Sen na brzuchu z twarzą skierowaną w jedną stronę.
 2. Zapewnia bardziej erotyczne sny.
 1. Najgorsza pozycja dla naszego kręgosłupa oraz mięśni kręgosłupa, głowa jest obrócona w jedną stronę przez wiele godzin, przeciwstawne mięśnie są naprężone, co prowadzi do sztywności karku, bólu głowy i promieniującego bólu do kończyn górnych. Następnie może przyczynić się do pojawienia bólu w innych partiach kręgosłupa.
Zobacz także:  Codzienna dieta – zasady komponowania posiłków

 

Naszym zdaniem najbardziej korzystnymi pozycjami dla naszego zdrowia są pozycje boczne, w tym także pozycja skulona. Sen na brzuchu i na plecach również posiada swoje zalety, ale powinny jest stosować tylko pewne grupy osób.

źródło – Dailymail.co.uk


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Share:
Redakcja

Redakcja

Zostaw komentarz