prawidłowe stosowanie soczewek - błędy użytkownika

10 czynności, których powinien unikać użytkownik soczewek kontaktowych

1. Nigdy nie zakładaj/nie zdejmuj soczewek kontaktowych brudnymi rękoma

Pamiętaj, aby zawsze przed zakładaniem/zdejmowaniem soczewek kontaktowych dokładnie umyć ręce mydłem i opłukać je wodą, następnie osuszyć (najlepiej ręcznikiem bezpyłowym). Już ok. 30 sekund dokładnego mycia usuwa 90% bakterii. Jest to niezbędna czynność w zapobieganiu infekcji oczu. 

2. Nigdy nie używaj wody do czyszczenia soczewek kontaktowych, ani do czyszczenia pojemniczka służącego do ich przechowywania

W Wielkiej Brytanii woda z kranu została uznana za główne źródło Acanthamoeba, wywołującej zapalenie rogówki (AK – Acanthamoeba keratitis), dlatego nie powinna mieć kontaktu ani z soczewkami kontaktowymi, ani z pojemnikiem do ich przechowywania. Mając to na uwadze pamiętaj, aby do czyszczenia soczewek oraz pojemniczka używać tylko i wyłącznie płynów pielęgnacyjnych, a także unikać pływania w soczewkach kontaktowych.

3. Nigdy nie używaj śliny do czyszczenia soczewek kontaktowych

Czasami zdarzają się sytuacje, w których soczewka może upaść na podłogę i ulec zabrudzeniu. Pamiętaj, aby w takim przypadku pod żadnym pozorem nie wkładać jej do buzi, chować pod język czy czyścić śliną. W jamie ustnej człowieka gromadzi się mnóstwo bakterii niebezpiecznych dla oczu, dlatego warto zaopatrzyć się w mały płyn do czyszczenia soczewek oraz pojemniczek, który będzie pod ręką, aby móc wykorzystać go w nagłej sytuacji.

Zobacz:  M jak majaczenie - Alfabet zaburzeń psychicznych

4. Nigdy nie używaj przeterminowanego płynu do czyszczenia soczewek

Płyny wielofunkcyjne standardowo należy zużyć w ciągu 3 miesięcy po otwarciu. Przeterminowany  płyn nie spełnia prawidłowo swojej roli oraz traci funkcje pielęgnacyjne. Aby łatwiej kontrolować jego datę przydatności zapisz na nim datę pierwszego otwarcia.

5. Nie przyzwyczajaj się do swojego pojemniczka na soczewki

Pamiętaj, że tak samo jak wymieniasz soczewki kontaktowe oraz płyn wielofunkcyjny, tak samo powinno wymieniać się pojemniczek przeznaczony do ich przechowywania. W przypadku soczewek miesięcznych czy dwutygodniowych pojemniczek powinno wymieniać się z każdą nową parą soczewek kontaktowych. Jeśli będziesz używać ciągle tego samego pojemniczka, może on stać się idealnym miejscem dla rozwoju bakterii. 

6. Nie noś soczewek dłużej niż zalecono na opakowaniu

Pamiętaj, aby stosować się do zaleceń specjalisty oraz trybu noszenia soczewek, zapisanego na opakowaniu. „Przenoszenie” czyli noszenie soczewki dłużej niż jest to zalecane (np. soczewkę dwutygodniową użytkujemy przez miesiąc lub dłużej), może nieść za sobą poważne konsekwencje takie jak przerwanie soczewki, niedotlenienie rogówki, a nawet zapalenie oka.

7. Nigdy nie zakładaj soczewek, które są uszkodzone

Jeśli zauważyłeś, że twoja soczewka kontaktowa jest uszkodzona/pęknięta, nigdy jej nie zakładaj na oko. Wyrzuć ją do kosza i sięgnij po nową. 

8. Unikaj zakładania soczewek zbyt długimi paznokciami

Podczas zakładania soczewek kontaktowych nasze palce mają kontakt z okiem, dlatego kontroluj długość swoich paznokci. Jeśli paznokcie są za długie może dojść do zadrapania nimi rogówki, bądź uszkodzenia soczewki kontaktowej na oku. 

9. Nie dziel się z nikim swoimi soczewkami

Pamiętajmy, że dana soczewka kontaktowa ma tylko jednego użytkownika, nie powinniśmy się nią dzielić czy pożyczać osobom z naszego otoczenia. 

10. Po radę zwróć się do wykwalifikowanego specjalisty

W przypadku zaczerwienienia oczu, bólu, pogorszenia widzenia oraz nadwrażliwości na światło, nie zakładaj soczewek i koniecznie skonsultuj się ze swoim specjalistą.
Od redakcji:

Artykuł przygotowany przez zespół optometrystów, odpowiedzialnych za Poradnik Optometrysty KODANO. Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się optometrysty lub okulisty.

źródła informacji:

  • [1] Veys J., Meyler J., Davies I.: Praktyczne zasady doboru soczewek kontaktowych, 157-172

Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating