Choroba Hashimoto przejawia się 10 razy większym ryzykiem wystąpienia celiakii (trwałej nietolerancji glutenu) niż u osób nie dotkniętych tym schorzeniem. Obie choroby mają podłoże immunologiczne, co w przypadku tego czynnika może oznaczać, że będą występować jednocześnie.
Jeśli masz celiakię i spożyjesz gluten, Twój organizm zaczyna atakować własne tkanki – kosmki jelitowe. Te wypustki w jelicie cienkim odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych z pożywienia, leków i suplementów. Jeśli są zniszczone, przyswajanie witamin, minerałów i substancji leczniczych jest po prostu niemożliwe. Na skutek tego powstają niebezpieczne niedobory, a terapia Hashimoto jest nieskuteczna. W skrócie – bez wyleczenia celiakii nie uda Ci się wyleczyć choroby Hashimoto.
Podobieństwo w objawach obu chorób
Mowa tu m.in. o osłabieniu, przewlekłym zmęczeniu, depresji, rozdrażnieniu, bólach mięśni, bólach głowy, wypadaniu włosów, zaparciach czy problemach skórnych. Te symptomy mogą występować zarówno przy Hashimoto, jak i celiakii.
Często w takim przypadku lekarze w ogóle nie biorą celiakii pod uwagę, mylnie przypisując nieprzyjemne objawy wyłącznie kłopotom z tarczycą. Tymczasem wykrycie trwałej nietolerancji glutenu umożliwia eliminację tych nieprzyjemnych i szkodliwych objawów.
Diagnozowanie celiakii przy chorobie Hashimoto
Dlaczego tak ważne jest wykrycie celiakii? Na schorzenie to mogą zachorować jedynie te osoby, które mają określone geny. Jeśli ich nie masz, to podczas testu DNA choroba zostanie wykluczona. W przypadku ich obecności konieczne będzie sprawdzenie, czy celiakia jest aktywna, np. badaniem przeciwciał.
Warto zdawać sobie sprawę, że test DNA w kierunku celiakii jest rekomendowany wszystkim chorym na Hashimoto przez ESPGHAN – towarzystwo lekarzy, które zajmuje się standardami diagnostycznymi celiakii.
Pomoc w leczeniu Hashimoto – kiedy dieta bezglutenowa jest konieczna?
Całkowita eliminacja glutenu jest konieczna tylko u tych osób, u których zdiagnozowano celiakię. Wyłączenie tego składnika z diety pozwoli w takim przypadku odbudować błonę śluzową jelit, a w konsekwencji – pozbyć się niedoborów i rozpocząć wchłanianie leków. Reszta chorych na Hashimoto nadal może bezpiecznie spożywać gluten.
Artykuł przygotowany przez Agnieszka Łapajska, www.testDNA.pl
źródło zdjęcia – morganka/pl.123rf.com