średnia temperatura ciała

Jak zmieniała się średnia temperatura ludzkiego ciała?

Badania, przeprowadzone przez naukowców, dowiodły, że średnia temperatura ciała człowieka spadła od XIX wieku. Takie zmiany mają podłoże fizjologiczne, jakie są jednak tego przyczyny? Każdy z nas sprawdza temperaturę swojego ciała jedynie wtedy, gdy zakłada, że ma gorączkę. Przeziębienie czy inna infekcja bardzo często skutkuje podwyższoną temperaturą. Mało kto jednak wie, że temperatura jest zależna od wielu innych czynników. Wiek, styl życia czy nawet to, jaka jest temperatura naszego otoczenia, mogą wpływać na nasze ciepło.

Temperatura naszego ciała określa także nasze zdrowie metaboliczne. Lekarze powiązali temperaturę naszego ciała z tempem metabolizmu, a niektórzy z nich nawet z wielkością naszego ciała czy długowiecznością. Zatem, jaka jest w pełni normalna temperatura ludzkiego ciała? W roku 1851 Niemiecki lekarz Carl Reinhold August Wunderlich, zrealizował ankietę wśród 25 000 osób. Z jego obserwacji wynikło, że normalna, typowa temperatura ciała człowieka wynosi 37°C. Jednak badanie, które zostały przeprowadzone przez lekarzy w XXI wieku, dowodzą, że ta statystyka uległa zmianie.

Jak zmieniła się średnia temperatura ciała ludzkiego?

Ostatnie badania przeprowadzone na terenie Wielkiej Brytanii, w których brało udział 35000 ludzi, a liczba pomiar temperatur opiewała na 250000, wykazały, że średnia temperatura ciała ludzkiego, mierzona w jamie ustnej, wynosi 36,6°C. Czy prawie pół stopnia różnicy może być spowodowane bardziej zaawansowanymi urządzeniami pomiarowymi? A może te odkrycia, sprawiają, że nasze życie będzie dłuższe, a nasz stan zdrowia się poprawi?

Myroslav Protsiv, czyli lekarz Wydziału Chorób Zakaźnych i Medycyny Geograficznej Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii oraz jego zespół postanowili bliżej przyjrzeć się tym zmianom. Ich hipoteza mówi, że „różnice obserwowane w średnich temperaturach między XIX wiekiem a czasami obecnymi są prawdziwe oraz że zmiana, jaka zaszła udziela nam istotnych wskazówek fizjologicznych na temat zmian w zdrowiu i długowieczności człowieka, aż od czasu rewolucji przemysłowej”.

Zobacz:  Ciąża po poronieniu - kiedy rozpocząć starania?

Jak wyglądały badania?

Aby sprawdzić, czy hipoteza przez nich postawiona była prawdziwa, naukowcy postanowili przeanalizować trzy zestawy danych pochodzące z różnych epok. Wszystkich pomiarów temperatur, z jakich mogli korzystać naukowcy, było aż 677 423. Na ich podstawie został przez nich stworzony model zmian w czasie.

  1. Pierwszy z nich pochodził od weteranów Armii Unii w wojnie secesyjnej i został sporządzony w latach 1862–1930.
  2. Drugi został uzyskany od amerykańskiego Narodowego Badania Zdrowia i Żywienia I, badania zostały przeprowadzone w latach 1971–1975.
  3. Ostatni zestaw pochodził z bazy danych Stanford Translational Research. Badania były wykonywane w latach 2007-2017 na osobach, które otrzymywały opiekę medyczną za pomocą Stanforda.

Naukowcy dowiedli, że:

  • Temperatura męskiego ciała jest średnio niższa o 0,59°C, od tych żyjących w XIX wieku,
  • Temperatura ciała kobiet spadła o 0,32°C w porównaniu do danych z 1890 roku,
  • Średni spadek temperatury ciała każdego człowieka wyniósł 0,03°C, po każdych dziesięciu latach.

Dlaczego tak się stało?

Według zespołu, który przeprowadził badania, na taką zmianę wpłynęła zmiana temperatur w naszych domach, żywność, z jakiej korzystamy czy kontakt z mikroorganizmami. Warto także zauważyć, że nasze średnie tempo metabolizmu również spadło. Taka zmiana może być spowodowana zmniejszeniem stanu zapalnego. Klimatyzacja czy ogrzewanie sprawiają, że temperatury otoczenia są stałe, w związku z czym nie musimy tracić energii na utrzymywanie stałej temperatury naszego ciała.




Od redakcji:

Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się do lekarza internisty lub lekarza o konkretnej specjalizacji. Artykuł ma charakter informacyjny – w razie problemów ze zdrowiem nie wahaj się w podjęciu decyzji o konsultacji lekarskiej.

źródła informacji:


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz