prawidłowy rozmiar śledziony

Jaki jest prawidłowy rozmiar śledziony? Co nas może zaniepokoić?

Śledziona jest jednym z tych narządów, którego obecność nie jest konieczna do życia. Nie oznacza to jednak, że jest dla nas bezużyteczna – jej naczelną funkcją jest magazynowanie krwi. Określa się ją również mianem największego narządu limfatycznego u człowieka. Jak duża powinna być śledziona i co oznacza zmiana jej rozmiaru?

Rozmiar śledziony

Standardowo śledziona nie waży więcej niż 150 gramów, a jej wymiary nie przekraczają 12 cm długości, 7 cm szerokości oraz 4 cm grubości. Co ciekawe, u niektórych osób we wnęce tego narządu może występować dodatkowa śledziona.

Gdy dochodzi do znacznego powiększenia śledziony, możliwe jest jej wyczucie w badaniu fizykalnym. Zazwyczaj ma to miejsce, gdy zwiększy się do 150% swojej wyjściowej wielkości, a masa przekracza trzysta gramów. W skrajnych przypadkach śledziona może ważyć nawet 1 kg!

Powiększenie śledziony – skąd się bierze?

Powiększenie rozmiaru śledziony jest sygnałem, którego nie warto ignorować. Przyczynami splenomegalii są:

  • nowotwory (krwi, układu chłonnego),
  • choroby zakaźne (wirusowe, np. cytomegalia, zapalenie wątroby; bakteryjne, np. borelioza),
  • choroby metaboliczne oraz immunologiczne,
  • choroby spichrzeniowe (zaliczane w większości do schorzeń rzadkich, np. choroba Pompego czy Gauchera), 
  • zakrzepica żyły wrotnej.

Częstą przyczyną powiększenia śledziony są różnego typu infekcje.

Jakie objawy mogą sugerować powiększenie śledziony?

Gdy dochodzi do powiększenia śledziony, zazwyczaj pojawia się ból wraz z uczuciem rozpierania, który dotyczy lewego podżebrza oraz śródbrzusza. Objawem splenomegalii są także: ból pleców, zgaga, nudności, wymioty, spadek masy ciała (niezamierzony), wyższa niż zwykle podatność na infekcje, bladość, a także pojawienie się duszności.

Powiększenie śledziony – diagnostyka

W przypadku podejrzenia powiększenia śledziony ważne jest wykonanie badań, które to potwierdzą i jednocześnie pozwolą ustalić przyczynę tego stanu. W tym celu wykonywane są badania obrazowe (USG, tomografia, rezonans) oraz ewentualne dodatkowe testy, np. laboratoryjne.

Zobacz:  Pestki moreli - czy mają właściwości uzdrawiające?

Splenomegalia objawem choroby rzadkiej

Choroba Gauchera czy choroba Pompego to rzadkie choroby spichrzeniowe, w których przebiegu pojawia się powiększenie śledziony. Diagnostyka schorzeń rzadkich wciąż stanowi spore wyzwanie i co za tym idzie, niestety wielu pacjentów przez długie lata poszukuje właściwej diagnozy.

Misją Fundacji Saventic jest uproszczenie tej ścieżki diagnostycznej i udzielanie pomocy coraz większej liczbie pacjentów. Jeśli u Ciebie lub Twoich bliskich występują objawy, które od dłuższego czasu nie zostały zdiagnozowane, możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy Fundacji. Niezbędne do tego jest wypełnienie formularzy wywiadu oraz przesłanie dokumentacji medycznej, którą przeanalizują lekarze-specjaliści współpracujący z Saventic przy wsparciu narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji.

Chcesz wiedzieć więcej na temat chorób rzadkich, Fundacji oraz sposobu jej działania? Wejdź na stronę Fundacji. 

Na stronie Fundacji znajdziesz nie tylko dodatkowe informacje na temat jej działań, ale także obszerną bazę wiedzy, która pozwoli Ci wiedzieć więcej o tych teoretycznie rzadkich chorobach, a jednak takich, które dotyczą sporej liczby osób w społeczeństwie.

Myśl przewodnia, która towarzyszyła twórcom Fundacji Saventic, to zwiększanie dostępu do diagnostyki chorób rzadkich. Każda osoba potrzebująca pomocy w tym zakresie może zgłosić się do Fundacji i otrzymać ją całkowicie bezpłatnie. Niezbędne do tego jest wypełnienie formularzy oraz przekazanie historii medycznej – ta zostanie dokładnie przeanalizowana przez specjalistów w zakresie chorób rzadkich przy wsparciu narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji.


Od redakcji:

Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się do lekarza internisty lub lekarza o konkretnej specjalizacji. Artykuł ma charakter informacyjny – w razie problemów ze zdrowiem nie wahaj się w podjęciu decyzji o konsultacji lekarskiej.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz