norowirusy objawy

Czy norowirusy są powodem do obaw?

Norowirusy często odpowiedzialne są za wywołanie zakażenia przewodu pokarmowego. Dolegliwość ta objawia się bólem brzucha, wymiotami i biegunką. Można więc łatwo pomylić ją z symptomami grypy żołądkowej. Czym są w ogóle norowirusy i jak można się nimi zarazić?

Czym są norowirusy i kiedy może dojść do infekcji?

Norowirusy są drobnoustrojami należącymi do rodziny kalciwirusów, dawniej nosiły one nazwę wirusów Norwalk. Do zakażenia dochodzi drogą fekalno-oralną, czyli poprzez przeniesienie zakażenia rękoma. Wystarczy dotknąć zanieczyszczonego przedmiotu czy nawet powierzchni dotykanej przez zakażoną norowirusami osobę. Do infekcji może dojść na skutek bezpośredniego kontaktu z zakażoną osobą, pośredni (w wyniku kontaktu z jej kałem czy wymiocinami) lub poprzez wdychanie wirusa znajdującego się w powietrzu. Przyczyną infekcji może być też spożycie skażonej wody pitnej/basenowej/pokarmu.

Czym objawia się zakażenie norowirusami?

W wyniku zarażenia się norowirusami dochodzi do wirusowego zapalenia żołądka i jelit. Zważywszy na to, że czas wylęgania tego rodzaju wirusa wynosi zaledwie 24-48h, bardzo szybko pojawiają się pierwsze objawy w postaci

  • nudności i wymiotów,
  • biegunki,
  • bólu głowy i mięśni,
  • dreszczy,
  • osłabienia,
  • wyraźnego pogorszenia się nastroju.

Objawy infekcji utrzymują się do trzech dni. W tym czasie łatwo może dojść do odwodnienia organizmu na skutek biegunki i wymiotów. Przebieg infekcji wywołanej norowirusami ma zazwyczaj stosunkowo łagodny przebieg i po kilkunastu dniach mija bez groźnych dla zdrowia powikłań.

Gorzej jeśli zakażenie norowirusami dotyczy dziecka, osób w podeszłym wieku czy borykających się z innymi schorzeniami/osłabionym układem odpornościowym. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do arytmii serca, ostrej niewydolności nerek czy też śmierci w wyniku odwodnienia. Co więcej, nawet po ustąpieniu symptomów zakażenia norowirusami, są one przez okres dwóch tygodni wydalane z kałem, przez co osoba taka jest nadal zakaźna. U dzieci ten okres może przedłużyć się do miesiąca.

Zobacz:  Czym są ektropion i entropion?

Największe ryzyko zarażenia się norowirusami odnotowuje się w przypadku przebywania w tłumie, czyli w dużych skupiskach ludzi. Chodzi tutaj głównie o miejsca typu szpital, szkoła, dom pomocy społecznej czy internat. Należy jeszcze dodać, że aż 1/3 zakażeń przebiega bez jakichkolwiek objawów czy też ma przebieg łagodny. Ponadto do kolejnego zakażenia może dojść ponownie.

Jak leczy się zakażenie norowirusami?

W większości przypadków infekcje norowirusami nie wymagają interwencji lekarskiej. Leczenie jest objawowe i polega na przeciwdziałaniu odwodnieniu organizmu. W związku z tym stosuje się środki hamujące biegunki i konieczne jest prawidłowe nawadnianie organizmu.
Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz