właściwości druga skóra

Druga skóra skutecznym sposobem na zmarszczki?

Zmarszczki pozostają główną zmorą starzejącej się skóry mimo mnogości kremów przeciwzmarszkowych oraz alternatywnych metod zmniejszania lub zakrywania zmarszczek. Naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) pracują nad materiałem, który miałby skutecznie wygładzić zmarszczki, a także chronić skórę przed chorobami oraz leczyć objawy powstających schorzeń skóry tj. egzema (patrz Alfabet chorób E jak Egzema) i atopowe zapalenie skóry.

O głównym sprawcy zamieszania

Mowa o polimerze silikonowym na bazie płynu, który po nałożeniu na skórę wytwarza na jej powierzchni przylegającą powłokę. Na skórze powstaje niewidoczna powłoka o zwiększonej sprężystości. Podczas badań uzyskano pozytywne rezultaty zarówno przy zakrywaniu szpecących worów pod oczami, jak również nawilżaniu skóry. Kolejnymi zaletami „drugiej skóry” są ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz nowotworami powstałymi wskutek zbyt długiego opalania się, a także zdecydowanie lepsze nawilżenie skóry twarzy.

Spośród wielu polimerów o pozytywnych dla naszej skóry właściwościach leczniczych wybrano jedną z odmian siloksanu o łańcuchach z naprzemiennie ułożonymi atomami krzemu i tlenu – tzw. polimer XPL. Ma on imitować wygląd i sprężystość zdrowej skóry. Wbrew pozorom stworzenie takiego materiału nie jest wcale łatwe, a prace naukowców z MIT trwały od blisko 10 lat, aby uzyskać materiał elastyczny, o zbliżonej sprężystości do ludzkiej skóry, który dodatkowo by jej nie podrażniał, a jednocześnie działał leczniczo.

Aplikowanie ochronnej warstwy

polimer xplOdbywa się poprzez nałożenie dwóch warstw, pierwszej polimeru, a następnie katalizatora z platyną, powodującego powstanie sprężystej powłoki na powierzchni naszej skóry. Obie z nich posiadają konsystencję lekko płynnego kremu lub maści, bezbarwnego lub w kolorze kremowym. Należy podkreślić, że powstała warstwa jest odporna na zmywanie się i utrzymuje się do 24 godzin. Należy podkreślić, że polimer XPL może być aplikowany nie tylko na skórze twarzy, ale również w pozostałych miejscach zmienionych chorobowo.

Zobacz:  Z jakimi wrodzonymi wadami wzroku mamy do czynienia?

Więcej o właściwościach drugiej skóry w filmie oraz w artykule poniżej:

Zdjęcia i więcej informacji o drugiej skórze w MIT News


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz