zapalenie skóry powiek

Zapalenie skóry powiek – jak rozpoznać, leczyć i przeciwdziałać?

Zapalenie skóry powiek to dość powszechna choroba, której objawy są dość łatwo zauważalne i dzięki temu skłaniają do szybkiej wizyty u lekarza oraz podjęcia leczenia. Na czym dokładnie polega to schorzenie? Jakie daje objawy? I ostatecznie, jak tę chorobę leczyć oraz jakie kroki podejmować, by w ogóle się przed nią uchronić?

Przyczyny zapalenia skóry powiek

Zapalenie skóry powiek jest problemem, który może być powodowany przez wiele różnych czynników. Między innymi choroby takie jak egzema, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry czy znacznie poważniejsze schorzenia – półpasiec, niewydolność nerek lub wątroby, zapalenie zatok. Za najczęstszy uznaje się jednak alergię – zarówno miejscową, jak i ogólnoustrojową, spowodowaną zarówno naturalnymi elementami (np. pyłkami), jak i środkami chemicznymi, obecnymi przede wszystkim w kosmetykach i kroplach do oczu.
Znalezienie „winowajcy” wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Lekarz w większości przypadków musi przeprowadzić wnikliwy wywiad, w trakcie którego wypytuje o stosowane ostatnio produkty do makijażu i pielęgnacji czy leki okulistyczne. Często wykonywane są testy płatkowe, które umożliwiają znalezienie alergenu.

Objawy zapalenia skóry powiek

Objawy zapalenia skóry powiek mogą przybrać formę łagodną lub wyjątkowo uporczywą. Są to:

  • suchość skóry wokół oczu,
  • nadmierne łuszczenie skóry wokół oczu,
  • pieczenie,
  • swędzenie,
  • zaczerwienienie powiek,
  • przekrwienie spojówek,
  • światłowstręt.

Jeśli choroba trwa nadzwyczaj długo, skóra powiek może stać się wyjątkowo nieestetyczna – sucha, zgrubiała, pomarszczona, o starczym wyglądzie.

Jak leczyć zapalenie skóry powiek?

Jak przy każdej reakcji alergicznej, najważniejsze jest przerwanie kontaktu z czynnikiem uczulającym. Może więc wiązać się to z koniecznością rezygnacji z danego kosmetyku lub ograniczenie przyjmowania konkretnych leków, zarówno na zmienioną skórę, jak i do worka spojówkowego.

Jeśli objawy należą do łagodnych, zaleca się sięgnięcie po maści i kremy nawilżające oraz lecznicze, dostępne bez recepty. Ich zadaniem jest zażegnać suchość, szorstkość i swędzenie. Pomocne okazują się również okłady, kompresy i przemywanie oczu chłodnym roztworem soli fizjologicznej lub rumiankiem.

Zobacz:  Prosaki - niepozorny problem oczu

Za to jeśli stan choroby jest bardziej uporczywy, warto sięgnąć po silniejsze środki – przede wszystkim inhibitory kalcyneuryny, stosowane w atopowych zapaleniach skóry i łuszczycy. Ich stosowanie możliwe jest zarówno doustnie, jak i miejscowo, jednak istotne jest, by robić to ostrożnie. Inhibitory osłabiają bowiem funkcje układu odpornościowego.

Innym środkiem polecanym w leczeniu zapalenia skóry powiek są kortykosteroidy – kremy, których działanie oparte jest na steroidach. Znów do stosowania bezpośrednio na chorą skórę lub doustnie, jako tabletki. Siłę leku powinno się dobierać do mocy występujących objawów.

Jak zapobiegać zapaleniu skóry powiek?

W tym przypadku także istnieją zachowania, które mogą uchronić przed wystąpieniem choroby. Skoro, jak już ustaliliśmy, zapalenie skóry powiek występuje najczęściej jako reakcja alergiczna, istotne jest unikanie alergenów. Są to przede wszystkim niektóre kosmetyki. Oczywiście nie jest to niezmienna pula produktów – każdego mogą uczulać inne, w tym także kremy z filtrami przeciwsłonecznymi. Uważa się, że najczęściej „winowajcą” są środki konserwujące. Z tego też powodu warto ostrożnie dobierać krople do oczu oraz płyny do pielęgnacji soczewek. Stan choroby mogą powodować również perfumy, okulary do pływania i sztuczne rzęsy. Jeżeli jesteś aktywny fizycznie skorzystaj także ze sprawdzonych rozwiązań np. z:

Kiedy zapalenie skóry powiek już wystąpi, niezwykle istotna staje się higiena. Ważne jest więc, aby częściej myć dłonie i unikać dotykania oraz – co gorsza – drapania skóry wokół oczu. To zapobiega pojawienia się i zaognienia choroby.


Od redakcji:

Artykuł przygotowany przez zespół optometrystów, odpowiedzialnych za Poradnik Optometrysty KODANO. Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się optometrysty lub okulisty.

źródła informacji:

Przeczytaj także:


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz