dominujące spojrzenie oczy

Jak przekonać się, które oko jest dominujące?

Każdy z nas posiada dominującą rękę oraz nogę, których rozpoznanie nie sprawia nam żadnych problemów. Czy słyszeliście jednak, że zdecydowana większość ludzi posiada również tzw. oko dominujące? Być może tak. Czy jego wskazanie jest tak proste, jak nam się wydaje?

Rola dominującego oka

To czy jesteś praworęczny wcale nie determinuje, że również Twoje prawe oko będzie dominujące. Podobnie jest z leworęcznością i pozostałymi kończynami. Dlatego też musimy się własnoręcznie przekonać o roli każdego z nich. Przekonajmy się, jakie funkcje spełnia nasze dominujące oko? Podczas patrzenia np. na określony obiekt używamy obu oczu, ale jedno z nich dostrzega większą część obrazu, przekazując go następnie do mózgu. Określenie roli oczu nie jest co prawda tak ważne, jak wskazanie dominującej ręki, ale sprawdza się podczas uprawiania sportów korzystających z “celnego oka” jak np. strzelectwo czy snooker.

Czy zatem określenie, które oko jest naszym dominującym, jest takie trudne? Nie, a przekonanie się o tym jest możliwe po wykonaniu opisanych poniżej czynności:

  • wyciągasz ręce przed siebie, z dłońmi skierowanymi naprzeciw sobie;
  • łączysz ze sobą ręce, splatasz kciuki i palce wskazujące, aby uformować niewielki okrąg;
  • wybierasz obiekt, który będziesz obserwować przez otwór, najlepiej oddalony na około 5-6 metrów;
  • zamknij najpierw jedno oko, potem drugie, obserwowany obiekt powinien nie zmienić swojego położenia dla jednego, a dla drugiego z nich pojawić się poza okręgiem.

Okiem dominującym jest to, dla którego obserwowany obiekt nie zmieni swojego położenia.

Innym znacznie prostszym sposobem, ale nie gwarantującym stuprocentowej pewności, jest związany z obsługą kamery lub teleskopu. Instynktownie obserwujemy obiekt właśnie okiem dominującym.

A czy wy znacie inne sposoby określenia dominującego oka?


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz