Decyzja o rozpoczęciu antybiotykoterapii wiąże się z doborem odpowiedniego probiotyku, który uchroni układ pokarmowy przed niepożądanymi skutkami działania wspomnianych leków. Na co należy zwrócić uwagę podczas wybierania probiotyku? Wyjaśniamy.
Jak działają antybiotyki?
Po antybiotyki sięgamy w sytuacji, gdy źródłem choroby jest zakażenie bakteryjne. Głównymi zadaniami antybiotyków jest między innymi hamowanie syntezy DNA (fluorochinolony), syntezy RNA, syntezy białek (służą do tego antybiotyki z grup takich jak aminoglikozydy, makrolidy, tetracykliny i amfenikole), a także hamowanie syntezy mureiny i funkcji błony cytoplazmatycznej. Mimo że procesy te są bardzo skomplikowane, ostatecznie każdy przynosi jeden efekt – prowadzi do uśmiercenia bakterii chorobotwórczych. Jednak walka z drobnoustrojami patogennymi ma niestety również wpływ na układ pokarmowy, czego przykrym efektem może być np. biegunka poantybiotykowa. Dzieje się tak, gdyż antybiotyki prowadzą do niekorzystnych zmian w naturalnej florze bakteryjnej człowieka. Pustkę po bakteriach probiotycznych, wspierających proces trawienia, mogą w takiej sytuacji zająć drobnoustroje patogenne, które przyczyniają się do zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego, powodując m.in. trudności ze wchłanianiem substancji odżywczych czy prowadząc do nieprawidłowego trawienia.
Jak należy dobierać probiotyk w trakcie antybiotykoterapii?
Remedium na wspomniane problemy są probiotyki. Podstawą preparatów probiotycznych są bakterie kwasu mlekowego (inaczej LAD – lacid acid bacteria), najczęściej rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. W poszukiwaniu dobrego probiotyku nie wystarczy jednak sięgać po naturalne produkty mleczne czy po przypadkowe preparaty, które zawierają wspomniane bakterie. Warto natomiast zaopatrzyć się w lek zawierający żywe szczepy bakterii probiotycznych, w ilościach odpowiednich dla zachowania równowagi mikroflory przewodu pokarmowego. W niektórych przypadkach producenci nie podają, z jakiego dokładnie szczepu pochodzą bakterie probiotyczne. W ten sposób trudno jednoznacznie zweryfikować ich faktyczną skuteczność. Dlatego podczas dobierania probiotyku, musimy pamiętać, aby szczepy bakterii były dokładnie opisane (np. Latcobacillus acidophilus La-5). Ponadto, istotna jest informacja na temat badań klinicznych, które potwierdzają skuteczność wybranego preparatu.
Niekiedy za dobór probiotyku będzie odpowiedzialny lekarz, który zaproponuje konkretny preparat, czasami jednak decyzję o wyborze probiotyku musimy podjąć sami – wówczas warto postawić na sprawdzony i przebadany produkt.
trilac® – niezastąpiony przy antybiotykoterapii
Probiotyk trilac® to lek OTC, czyli wydawany bez recepty preparat dla dzieci i dorosłych, który obniżając pH, przywraca homeostazę przewodu pokarmowego i zapobiega biegunce poantybiotykowej. W jego składzie znajdują się 3 szczepy bakterii kwasu mlekowego przebadane pod kątem skuteczności: Lactobacillus acidophilus (La-5), Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27) oraz Bifidobacterium lactis (Bb-12), które uzupełniają naturalną florę bakteryjną i zapobiegają namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów w układzie pokarmowym. Częstym skutkiem ubocznym zażywania antybiotyków są biegunki, które mogą występować nawet u połowy leczonych w ten sposób pacjentów. Przyjmowanie leku trilac® w trakcie trwania antybiotykoterapii może uchronić przed wystąpieniem biegunki, a nawet jeśli się ona pojawi, znacząco skróci czas jej trwania. Warto również wspomnieć, że trilac® sprawdzi się także podczas egzotycznych wyjazdów, chroniąc przed wystąpieniem tzw. biegunki podróżnych, która nie jednej rodzinie zakłóciła wakacyjny wypoczynek. trilac® to bezpieczny i sprawdzony lek, cieszący się zaufaniem kolejnych pokoleń pacjentów, już od 1997 roku.
Od redakcji:
Materiał zewnętrzny
Bibliografia:
- Wojciech Cichy, Mirosława Gałęcka, Patrycja Szachta Probiotyki jako alternatywne rozwiązanie i wsparcie terapii tradycyjnych. Zakażenia 6/2010
- Hanna Szajewska Praktyczne zastosowanie probiotyków. Gastroenterologia Kliniczna 2014, tom 6, nr 1, 16–23
- Charakterystyka Produktu Leczniczego trilac®