nadmiar żelaza

Nadmiar żelaza? Nie lekceważ tego

Żelazo to niezwykle ważny pierwiastek w ludzkim organizmie. O jego niedoborach i potrzebie suplementacji diety preparatami z żelazem mówi się bardzo dużo. Trzeba jednak pamiętać, że dla organizmu groźny jest zarówno niedobór, jak i nadmiar żelaza. Zbyt duża ilość tego pierwiastka w ciele to znak, że dochodzi do pewnych nieprawidłowości. Odkładające się w organizmie żelazo może powodować wiele poważnych powikłań.

Żelazo jest niezbędne, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Jednak jego zbyt duża ilość nie jest korzystna dla naszego zdrowia. Wówczas pierwiastek ten zaczyna odkładać się w narządach wewnętrznych w nadmiernych ilościach i działa na nie toksycznie. Nadmiar żelaza może powodować uszkodzenia wątroby, serca, trzustki, przysadki mózgowej czy stawów.

Objawy nadmiaru żelaza

Pierwsze objawy nadmiaru żelaza w organizmie często są lekceważone. Wynika to z ich nietypowego charakteru. Początkowo nadmiar żelaza objawia się bólami brzucha, stawów, głowy, ogólnym osłabieniem i zmęczeniem, spadkiem libido, zaburzeniami rytmu serca, problemami żołądkowo-jelitowymi. Kiedy równowaga zostanie zachwiana na dłużej, to objawy są o wiele poważniejsze – może dojść m.in. do marskości wątroby, cukrzycy, niewydolności serca. Charakterystycznym objawem nadmiaru żelaza jest również zabarwienie skóry (przede wszystkim twarzy) na kolor metaliczny, szarobrązowy.

Przyczyny nadmiaru żelaza we krwi

Nadmiar żelaza we krwi może mieć wiele podłoży. Na początek przyczyny warto poszukać w genach. Za podwyższony poziom tego pierwiastka odpowiada obecność genu hemochromatozy. Gen ten powoduje, że organizm przyswaja całe żelazo dostarczane w produktach spożywczych czy suplementach diety, a tylko tyle, ile aktualnie potrzeba. Osoba z genem hemochromatozy nie ma również możliwości pozbycia się nadwyżki żelaza poprzez jego wypocenie lub wydalenie. To żelazo, które nie jest potrzebne, odkłada się więc w narządach wewnętrznych i przeciąża je.

Zobacz:  W walce z niedoborem witaminy D

Jak sprawdzić, czy ma się gen hemochromatozy?

Hemochromatoza jest chorobą, która może mieć dwie postacie: pierwotną i wtórną. Ta pierwsza związana jest z obecnością mutacji genowej. Wadliwy gen hemochromatozy dziedziczy się od obojga rodziców. Wtórna postać schorzenia może wynikać m.in. z nieodpowiedniej diety (zbyt bogatej w żelazo).

W przypadku, gdy badania wykryją nadmiar żelaza, warto przeprowadzić testy genetyczne. Pozwolą one ustalić, czy cierpi się na hemochromatozę pierwotną. Należy pamiętać, że schorzenie to występuje niezwykle często. Dane medyczne podają, że dotyka ono 1 na 200 osób.

Leczenie hemochromatozy

Leczenie hemochromatozy trwa przez całe życie. Schorzenia nie powinno się lekceważyć. Rozpoczęcie kuracji pomoże przywrócić równowagę poziomu żelaza w organizmie. Szczegóły kuracji powinny być ustalone przez lekarza hematologa lub gastroenterologa na podstawie wyników badan oraz wywiadu lekarskiego. Nadmiar żelaza jest usuwany z organizmu poprzez regularne upusty krwi. Dodatkowo stosuje się leczenie farmakologiczne oraz dietę ubogą w produkty zawierające łatwo przyswajalne żelazo.




Artykuł przygotowany przez Natalię Jeziorską, www.testDNA.pl
źródło zdjęcia: ©ratmaner/ 123rf.com


Od redakcji:

Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się do lekarza internisty lub lekarza o konkretnej specjalizacji. Artykuł ma charakter informacyjny – w razie problemów ze zdrowiem nie wahaj się w podjęciu decyzji o konsultacji lekarskiej.


Was This Post Helpful:

1 votes, 5 avg. rating

Zostaw komentarz