egzotyczne owoce tropikalne

Które „egzotyczne” owoce tropikalne warto poznać?

Nikogo nie trzeba przekonywać, iż owoce powinny stanowić jeden z głównych elementów codziennego jadłospisu. Są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe i bogate w wiele witamin, minerałów i składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Co warte podkreślenia – zdecydowana większość owoców charakteryzuje się niską kalorycznością i może być spożywana przez osoby będące na diecie (w przypadku suszonych owoców już tak nie jest). Dodatkowym plusem jest fakt, iż obecnie nie ma problemów z ich dostępnością – i to zarówno tych krajowych, jak i bardziej egzotycznych. Owoce tropikalne w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością, gdyż wnoszą na polskie stoły odmienne smaki i nieco egzotyki. Jeszcze kilkanaście lat temu owoce tropikalne kojarzyły się głównie z bananami i pomarańczami. Dzisiaj w sklepach pojawiają się tak egzotyczne okazy o nic nie mówiących nam nazwach. Warto jednak je próbować i pogłębiać swoją kulinarną wiedzę. Oto przykłady kilku egzotycznych owoców tropikalnych, które warto poznać nieco bliżej:

Karambola – gwiezdny owoc prosto z Azji

karambol gwiezdny owocTen egzotyczny owoc pochodzący z Azji (głównie Malezji, Indonezji i Chin) posiada niezwykle charakterystyczny wygląd w postaci żółtej pięcioramiennej gwiazdy. Karambola to owoc niezwykle cenny pod względem składników odżywczych – posiada duże dawki witaminy C i A, magnezu, żelaza, wapnia oraz błonnika. Dodatkowo hamuje wchłanianie złego cholesterolu i wspomaga walkę z cukrzycą. Niemniej posiada także duże stężenie kwasu szczawiowego, co powoduje, iż nie powinny jej spożywać osoby borykające się z chorobami układu moczowego. Karambola może być wykorzystywana na wiele sposobów – zarówno do jedzenia na surowo, jak i dodatek do sałatek oraz mięs, jako dekoracja napojów, deserów i ciast, składnik dżemów oraz przystawka do ryb. Kupując karambolę należy zwracać uwagę na skórkę (powinna być jędrna i pozbawiona przebarwień) oraz kolor (im bardziej żółty, tym słodszy smak owocu).

Pitaja – smoczy owoc z niesamowitym wnętrzem

pitaja smoczy owocPitaja (zwana smoczym owocem) to roślina z rodziny kaktusowatych, która jest uprawiana zwłaszcza w południowo – wschodniej Azji. Jej znak rozpoznawczy to czerwona skórka i biały miąższ, nakrapiany ciemnymi nasionkami. Pitaja jest owocem słodkim, który w smaku przypomina nieco kiwi lub melona, ale jest mniej słodki (melon) i kwaskowy (kiwi). Posiada wiele niezwykle cennych substancji odżywczych – między innymi witaminę C i B6, tiaminę niacynę, wapń, żelazo, fosfor oraz betalainy. Dzięki temu jest doskonałym antyoksydantem, który dobroczynnie wpływa na układ krwionośny. Wykazano że może uczulać, dlatego alergicy powinni wykazać się szczególną ostrożnością. Pitaja sprawdzi się zarówno jako samodzielny posiłek, jak i składnik soków, lodów, tortów, musów czy koktajli. Może być także dodatkiem do deserów i sałatek, a jej sproszkowana postać wzbogaca smak napojów i jogurtów. Ze swojej strony polecamy szczególnie egzotyczną sałatkę ze smoczym akcentem.

Zobacz:  Czy kwarantanna może być groźna?

Persymona – alternatywna wersja pomidora

persymona jak pomidorPersymona (czyli owoc kaki) to egzotyczny przybysz z Chin, który z wyglądu przypomina pomidora, a w smaku podobny jest do polskiej śliwki. Persymona jest dostępna w niemal każdym większym sklepie i warto jej spróbować, gdyż charakteryzuje się zawartością wielu dobroczynnych substancji – witamin C, E, A, K i B6, niacyny, tiaminy, kwasu foliowego, żelaza, wapnia, magnezu, potasu i sodu. Dzięki temu polecana jest zwłaszcza osobom o podwyższonym poziomie cholesterolu i borykającymi się z chorobami wzroku. Dodatkowo badania wykazały, iż owoc kaki skutecznie hamuje komórki rakowe. Persymona najlepiej smakuje na surowo, ale może też być wykorzystywana do sałatek owocowych lub produkcji dżemów i galaretek.

Kumkwat – pomarańcza o jadalnej skórce

niezwykłe kumkwatyPochodzący z Azji owoc kumkwatu z wyglądu i smaku przypomina dobrze znaną pomarańczę, jednak w odróżnieniu od niej kumkwat może być spożywany włącznie ze skórką. Jak większość owoców tropikalnych także i kumkwat jest bogaty w wiele cennych składników – witaminę C, A i B2, żelazo, magnez, cynk, przeciwutleniacze i flawonoidy. Dzięki temu sprawdzi się nie tylko jako środek wspomagający walkę z przeziębieniem, ale także wspomoże prawidłowe funkcjonowanie skóry, nerek i układu krążenia. Kumkwat najlepiej spożywać na surowo (razem ze skórką), gdyż wtedy nie traci on swoich cennych właściwości. Oprócz tego można go używać jako dodatek do sałatek i deserów oraz przetwarzać w postaci kompotów i marmolad.

A co z innymi owocami tropikalnymi?

Wymienione wyżej przykłady to oczywiście nie jedyne owoce tropikalne, które są dostępne w polskich sklepach. Na półkach coraz łatwiej znaleźć tak egzotyczne rośliny jak granat, papaja, marakuja, acai, mango, durian, rambutan, salak, kiwano i wiele innych. Wiele z tych nazw brzmi obco i prezentuje się co najmniej dziwnie, ale przez to stają się niezwykle kuszące. Egzotyczne owoce tropikalne zawitały w Polsce na dobre i warto je próbować, gdyż są ciekawą alternatywą dla polskich jabłek, śliwek bądź truskawek.




Źródło:
Podroze.gazeta.pl


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz