palenie cygar a wzrok

Palenie papierosów szkodzi także oczom

Palenie papierosów stanowi jeden z najbardziej poważnych problemów społeczeństwa XXI wieku. Mimo coraz większych udogodnień pozwalających rzucić palenie, to nadal papierosy stanowią nałóg, z którym bardzo trudno się rozstać. Uzależnienie od papierosów obejmuje zarówno sferę psychiki jak i fizycznych predyspozycji. Szkodliwego wpływu na zdrowie nie można negować, a nawet całkowita rezygnacja z palenia nie przeciwdziała nieodwracalnym zmianom powodowanym przez nikotynę w organizmie. W konsekwencji nie tylko długotrwałego palenia należy wyróżnić nowotwory raka płuc, krtani, jamy ustnej, a także choroby serca, układu oddechowego i wiele innych. Papierosy mają także duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku i prowadzi w konsekwencji do poważnych zaburzeń, a ostatecznie nawet do utraty wzroku. Naczynia krwionośne oczu obkurczają się na skutek dymu tytoniowego, co w dłuższej perspektywie czasu sprawia że włókna nerwowe są trwale uszkadzane, a konsekwencji tego może dojść nawet do utraty wzroku. Do takiego stanu rzeczy przyczynia się także zakłócenie transport tlenu do tkanek.

Wzrok vs papierosy

Powstający z papierosów, fajek i cygar dym tytoniowy podrażnia oczy, prowadząc do ich nadmiernego łzawienia, pieczenia i zaczerwienia. Palenie papierosów sprzyja powstawaniu schorzeniom oczu. Najbardziej typowym jest zespół suchego oka prowadzący w dalszym etapie do zapalenia spojówek. Do jego objawów zalicza się przekrwione oczy, ropną wydzielinę oraz obrzęk. Pomimo, że schorzenie jest popularne i z pozoru niegroźne, nie poddawane leczeniu może prowadzić do wielu powikłań w tym min. owrzodzenia rogówki.

Na skutek nieprawidłowości krążenia w naczyniach krwionośnych oka u osób palących zwiększa się ryzyko wystąpienia zaćmy lub jaskry, a w przypadku zaćmy jest ono nawet dwukrotnie większe niż u osób niepalących. Jak wiemy zaćma (katarakta) to stopniowe pogarszanie się widzenia, którego nie można skorygować za pomocą szkieł, dlatego aby zmniejszyć ryzyko jego powstania lepiej ograniczyć „dostęp” do dymu papierosowego. Jeszcze bardziej ryzykowną dla oczu chorobą jest jaskra, początkowo nie dająca żadnych symptomów, podczas gdy włókna nerwowe ulegają stopniowemu zanikowi. Nieleczona prowadzi do nieodwracalnej ślepoty, ale nawet w procesie leczenia wzrok ulega stopniowemu pogarszaniu się.

Zobacz:  Zdrowe pokarmy dla zdrowego wzroku

Palenie tytoniu sprzyja także zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD). Wolnych rodników w organizmie przybywa, co prowadzi do uszkodzenia receptorów siatkówki. Toksyczne substancje, wdychane podczas palenia osiadają w tkankach siatkówki zaburzając jej prawidłowe funkcjonowanie oraz mogą doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Zwyrodnienie plamki żółtej powoduje utratę ostrości widzenia, postrzegania barw i kontrastów przez co zwykłe codzienne czynności stają się niemozliwe do wykonania.

Dym papierosowy u biernych palaczów

Należy pamiętać, że palacze bierni również są narażeni na szkodliwe działanie dymu papierosowego. Podrażnione oczy, zapalenie spojówek czy zespół suchego oka może być efektem przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Wdychanie oparów z tlącego się papierosa osoby stojącej obok, stanowi realne zagrożenie dla naszych oczu, nie odpornych na tego typu niedogodności. Jeśli więc sami nie palimy, unikajmy sytuacji w których będziemy narażeni na kontakt z dymem papierosowym.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz